Březnové vydání kulturního a lifestylového magazínu inZlin je na světě. Tentokrát se s publicistou Jakubem Malovaným dáte do řeči s kapelou Fleret, která brzy oslaví 40 let, a také s kapelou Vltava, která pro změnu dorazí do Zlína s novou deskou. Aby toho nebylo málo, představena vám bude i jedna z hlavních hvězd letošního Lážo Plážo Festu. Hezké počtení!

TITULNÍ ČLÁNEK: medailonek švédské kapely Royal Republic, která vystoupí na Lážo Plážo Festu v Otrokovicích

Ostřílení muzikanti se zabijáckým instinktem pro skvělé refrény, ale i hudební nadšenci se zálibou v popu, garážovém rocku a hip-hopu. To jsou švédští Royal Republic, kteří budou ozdobou programu letošního čtvrtého ročníku otrokovického Lážo Plážo Festu.

Kapela Royal Republic vnikla v roce 2007 ve švédském městě Malmö. Tvoří ji hlavní zpěvák a kytarista Adam Grahn, kytarista Hannes Irengård, basista Jonas Almén a bubeník Per Andreasson. „Na Rock For People v roce 2013 hráli ve velkém stanu, kam jsem na ně zašel po přečtení rozhovoru se zpěvákem Adamem Grahnem ve festivalovém magazínu. Bylo to kolem třetí odpoledne a ten stan pod přívalem obrovské energie málem odletěl,“ usmívá se Honza Svoboda, šéf Lážo Plážo Festu s tím, že vzpomínaný koncert pro něj byl tak silným zážitkem, že následně začal doslova hltat každý další počin této švédské úderky a taky cíleně vyhledávat její příští koncerty u nás.

ROZHOVOR s kapelou Fleret, která letos slaví čtyřicet let existence

Vizovický Fleret odstartoval svou čtyřicátou sezónu na hudební scéně a má před sebou vskutku pestré oslavy. Jeden z vrcholů tohoto roku čeká dvorní kapelu Valašského království už na konci března, kdy ve velkém sále pražské Lucerny odehraje zcela speciální koncert, v rámci něhož představí poctivý průřez svou pestrou tvorbou, ale taky přivítá řadu zajímavých hostů.

„Fanoušci se můžou těšit na téměř tříhodinový program, kdy Fleret pochopitelně odehraje jeho větší část. Postupně se během večera na pódiu vystřídají i vzácní gratulanti, kteří si s námi dají dvě písničky vlastní a jednu písničku naši. Nebude chybět například Jarek Nohavica, Petr Bende, Lou Fanánek Hagen, Slávek Janoušek nebo Vašek Koubek. Myslím, že můžou vzniknout velmi unikátní propojení, která nejsou jenom tak k vidění, a hlavně k slyšení,“ přibližuje zpěvák, kytarista a skladatel Zdeněk Hrachový, který stojí v čele Fleretu od úplného začátku. A nejenom v rozhovoru, ale i více jak třicet let v kapele ho zdatně doplňuje houslista Stanislav Bartošík: „Čtyřicet let je opravdu vynikající výročí. Na druhou stranu musím ale dodat, že když si dneska vzpomenu na nás, když nám bylo čtyřicet, tak si vlastně říkám, že to je ještě sakra málo.“

Připomeňme si příběh valašské legendy na základě deseti vybraných písní, kdy nejedna z nich už takřka zlidověla. Shodou okolností se vybraná desítka nachází na čerstvě vydaném kompilačním albu s názvem Lajfka, které si Fleret ke čtyřicátým narozeninám nadělil.

ROZHOVOR s Robertem Nebřenským, frontmanem legendární kapely Vltava

Kapela Vltava patří rozhodně k tomu nejosobitějšímu, co tuzemská hudební scéna nabízí. Pro oblíbenou stálici klubových i festivalových pódií jsou typické pestré skladby plné nápaditých obrazů a taky nakažlivých motivů, které pochopitelně nechybí ani na její nové desce s názvem Spass muss immer sein.

Přesvědčit se o tom můžete třeba na právě probíhající klubové šňůře, v rámci které Vltava dorazí také do Zlína – místní Malou scénu rozezní už v pátek 24. března. „Přeji si, aby naše písničková zpráva vždy obsahovala radost, aby byla pozitivní a pro zájemce také hluboká. Všechny naše písně mají svůj odraz v životě, v zážitcích a pocitech, které jsou mnoha lidem společné. Na koncertech to zjišťujeme stále znovu,“ říká v rozhovoru zpěvák, kytarista a skladatel Robert Nebřenský, který kapelu Vltava založil v roce 1986.

PODPALUBNÍ DENÍK: Expedice Z101 pravidelně v magazínu inZlin

Expedice Z101. Projekt, ve kterém se potkává historický odkaz a současná chuť po poznání toho, jak se mění svět a my s ním: Expedice Z101 usiluje o připomenutí a rozšíření první cesty legendární cestovatelské dvojice Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda napříč Afrikou a Amerikou. Uskuteční se v letech 2021 až 2023. Jejím hlavním protagonistou je Tomáš Vaňourek, který je rovněž spoluautorem předchozího úspěšného projektu Zikmund100. Díky pravidelnému seriálu Jakuba Malovaného s názvem PODPALUBNÍ DENÍK, který vychází v magazínu inZlin, budete u toho!

KDE MAGAZÍN INZLIN SEŽENETE?

– Časopis naleznete na více než 100 místech – administrativní centra, obchodní centra, restaurace, bary, kavárny, kluby, multikino, divadlo, muzea, galerie, předprodeje, lázně, specializované prodejny…

– Distribuce probíhá ve Zlíně, Uherském Hradišti, Kroměříži, Otrokovicích, Holešově, Uherském Brodě, Luhačovicích a Napajedlích.

– V případě, že nejste ze Zlínského kraje, inZlin si můžete přečíst i na internetu, a to zde: http://issuu.com/inzlin.