Hudba Daniela Salontaye, kterou napsal pro inscenaci zlínského divadla s názvem „Masaryk/Štefánik“, vychází dnes 3. 5., v předvečer stoletého výročí Štefánikovy tragické havárie, u Slnko Records pod názvem Startalker!

Album je věnované památce tohoto významného slovenského politika, generála francouzské armády a také astronoma. Včera se stal nejvýznamnější osobností své země, když vyhrál anketu o Největšího Slováka.

„Hudba tohto albumu vznikla ako voľná jazda inšpirovaná všetkým, čo som si o Štefánikovi od destva naštudoval a vysníval,“ říká muzikant a kytarista z kapely Longital.

Nahrávka vznikla v ateliéru na Trnavské ulici v Bratislavě. Kousek od ateliéru je jezero Kuchajda, ke kterému Daniel chodil v přestávkách odpočívat a byl to i poslední orientační bod pilota M. R. Štefánika, podle kterého se navigoval na své přistání na letišti v nedaleké Ivanke. Pohled na vodní hladinu a pocit, že se na ni přesně před sto lety stejně díval i Štefánik, Daniela zvláštně uklidňoval. „Tento pocit potom výrazně ovlivnil klidný charakter hudby, kterou doporučuji jako soundtrack k pozorování hvězd,“ uvádí.

Album vychází ze scénické hudby pro divadelní hru „Masaryk Štefánik“, kterou napsal Peter Pavlac a zrežíroval Patrik Lančarič a která je reprízovaná střídavě v Městském divadle Zlín a v Divadle Aréna Bratislava. Bonusem k albu je pak píseň Klec na štěstí ze zmíněného představení – zpívají herečky Marta Bačíková a Dominika Richterová.

Startalker bude přístupný od 20.00 na www.slnkorecords.sk a zároveň na streamingových službách.