Psáno pro Český rozhlas Zlín

Podle kouče Slovácka Martina Svědíka je před novou sezonou nejvýznamnější změnou v kádru právě příchod šestatřicetiletého Petržely, jemuž skončila v Plzni smlouva.

V roce 2003 začal na Slovácku sbírat první ligové zkušenosti. Teď se po třinácti letech do Uherského Hradiště vrátil. Šestatřicetiletý fotbalista Milan Petržela, který má na kontě více než 360 ligových startů, čtyři mistrovské tituly a taky devatenáct odehraných zápasů za reprezentaci, podepsal s uherskohradišťským týmem dvouletý kontrakt.

„Jsem rád, že jsem se mohl vrátit sem, kde jsem začínal. Kluci v pohodě, kabina taky. Přijali mne v pohodě, takže zatím žádný problém,“ říká Milan Petržela, který považuje nabídku ze Slovácka za lákavou. Údajně má klubu co vracet, vždyť právě na zdejším stadionu dostal ve svých dvaceti letech příležitost naskočit do mužského fotbalu.

„Cítil jsem, že bych chtěl Slovácku něco vrátit, že mi dali možnost do té ligy naskočit, tak jsem to cítil, jako takové nějaké poděkování, nebo předání nějakých zkušeností, které jsem načerpal za tu kariéru, co jsem tady nebyl.“
(Milan Petržela)

„Cítil jsem, že bych chtěl Slovácku něco vrátit, že mi dali možnost do té ligy naskočit, tak jsem to cítil, jako takové nějaké poděkování, nebo předání nějakých zkušeností, které jsem načerpal za tu kariéru, co jsem tady nebyl. Prostě to předat dál klukům. A doufám, že se to povede,“ vysvětlil. Petržela debutoval v dresu Slovácka v létě roku 2003 a hned ve třetím ligovém kole zaznamenal svou první ligovou trefu na hřišti pražské Sparty, kam později z Uherského Hradiště zamířil.

Sparta čeká Slovácko už tento týden v rámci prvního kola nejvyšší české ligy. „Vzpomněl jsem si na to, že jsem tam dal svůj první gól v prvním startu a bylo by to hezké, kdyby se to podařilo zase. Sice ne v prvním startu, ale bylo by to hezké, kdybych na to navázal,“ pousmál se Petržela.

Nejdelší období strávil Petržela na západě Čech. V plzeňském dresu odehrál 372 zápasů a vstřelil 50 branek. S Viktorkou vyhrál čtyři mistrovské tituly, Český pohár a dvakrát Český superpohár. Nyní je po třinácti letech zpět na Slovácku a jeho první dojmy z nového týmu jsou pozitivní. „Jsem tady krátce, zatím se jen rozkoukávám, takže na nějaké hodnocení je brzy. Ale co jsem tak viděl, tak kluci jsou fotbaloví všichni, technicky dobře vybavení, takže si myslím, že by to mohlo být dobré,“ dodává Petržela, který si připsal také několik startů v Evropské lize.

Podle trenéra Martina Svědíka je důležité, že ve Slovácku zůstala pohromadě kostra mužstva a nikdo z klíčových hráčů neodešel. „Máme na čem herně stavět,“ řekl kouč, který vedle Petržely přivítal v kabině útočníka Pavla Dvořáka jako hosta z Olomouce, brankáře Radka Porcala z Varnsdorfu a navrátilce z hostování Emila Tischlera (Pardubice) a Tomáše Vasiljeva (Vítkovice).

 

ARCHIV: Článek v původním vydání

 

Foto: Luděk Ovesný