Jako by to bylo včera, co přál Vlasta Redl valašské kapele Fleret k třicátým narozeninám. Vzpomínáte? Čas však letí neúprosně a ogaři z Vizovic vstupují již do své pětatřicáté sezóny, která bude samozřejmě opět ve znamení nezapomenutelných oslav.

A slavit se začne hned v lednu, kdy Fleretu oficiálně vychází nová řadová deska s názvem Všecko bude. Tu kapela ve složení Zdeněk Hrachový, Stanislav Bartošík, Vítek Rokyta, Radek Postava a David Filák nahrála během října v ostravském Studiu 1 Českého rozhlasu. „Deska je klasicky pestrá – fleretovská. Myslím, že název Všecko bude ji vystihuje úplně přesně. Fanoušci na ní uslyší klasické flereťárny ale taky metal či country. Opět jsme dali prostor hned několika žánrům a tentokrát jsme hranice posunuli zase o něco dál, protože jsme poprvé nahráli i píseň punkovou,“ představuje horkou novinku, která obsahuje celkem jedenáct písní, kapelník Fleretu Zdeněk Hrachový. Okamžitě se nabízí otázka – proč se kapela rozhodla vyzkoušet i punkovou muziku? „Líbí se mi, že pankáči se s ničím neštvou. V létě jsme hráli na festivalu v Jeseníku a před námi byla kapela Staré pušky. Skvělé bylo, když na pódium přišel kytarista, který okamžitě zmáčkl čtyři akordy a začal zpívat. Bez jakýchkoliv příprav to ihned nakopl. Díky tomuto zážitku jsem si vzpomněl na jeden text od Honzy Mrlíka, co mi doma ležel, a rozhodl jsem se, že k němu složím hudbu přesně tímto způsobem. Vzal jsem kytaru, zmáčkl čtyři akordy a bylo to,“ usmívá se frontman, který má opět na svědomí veškerou muziku na třinácté řadovce Fleretu. O texty se tradičně postarali textaři kapely Jan Mrlík a Libor Mysliveček.

Deska bude k dostání od ledna, a to na všech koncertech Fleretu, do distribuce poputuje v únoru. Křtít se bude 19. ledna na koncertě ve zlínském klubu Masters of Rock Café, kde společně s kapelou Fleret vystoupí zlínská formace Franc Alpa v čele s hercem Markem Příkazkým, pro kterého bude hraní s dvorní kapelou valašského království více než radostné: „V březnu jsme se seznámili s kapelníkem Zdeňkem Hrachovým, kterého pobavil náš čistě akustický set bez bubeníka a tak nám nabídl možnost zahrát si, za což mu děkujeme. Fleret poslouchám odmalička, mám k němu blízko, takže jsem rád, že se to nyní takhle všechno propojilo. Vím, že úplně nejvíc z toho bude nadšený můj tatínek.“

Hurá na Lucernu!

Není žádným tajemstvím, že nyní veškerá aktivita Fleretu směřuje hlavně k velkolepému narozeninovému koncertu, který se uskuteční 25. března 2018 ve velkém sále pražské Lucerny. Během jedinečného večera zazní průřez celou bohatou historií kapely, zazní však i písničku zbrusu nové, a na pódiu se objeví celá řada zajímavých hostů – například Jaromír Nohavica, František Segrado, Vlasta Redl nebo Bolek Polívka. Fleret s sebou samozřejmě do Lucerny přiveze i Zuzanu Šulákovou, která úspěšně převzala pěveckou štafetu po své mamince Jarmile. „Všichni rockeři, nerockeři i folkloristi si určitě přijdou na své,“ říká s nadšením Zdeněk Hrachový a upozorňuje, že zbývá posledních několik desítek lístků. Vypadá to, že Valaši vyprodají Lucernu a půjde tak o opravdu pořádný mejdan.

Pětatřicet let, to je na jednu kapelu opravdu krásný věk. Proto je třeba se před tou velkou narozeninovou oslavou v Lucerně pořádně naladit a připomenout si všechny ty „fleretí“ roky plné neuvěřitelných příběhů, originální muziky a zajímavých muzikantů. Na webových stránkách www.jakubmalovany.cz byl v neděli 8. října 2017 spuštěn seriál s názvem Fleret: 35. Ve speciální rubrice je postupně týden co týden publikován exkluzivní rozhovor s někým z kapely. Hovoří členové současní i dávní, kteří například kapelu formovali v jejích začátcích. Skutečně nikdo není opomenut. Tečku dá celému vzpomínání a ohlížení sám kapelník Zdeněk Hrachový, a to krátce před očekávaným březnovým koncertem.

 

Foto: Archiv kapely Fleret a Jan Mrlík