Fleret: 35 / 8. díl / Táňa Březinová

Zpěv

Členka kapely v roce 1986

Jak jste se do kapely Fleret na začátku roku 1986 dostala?

Na nějakém oblastním, nebo okresním kole Porty jsme hráli v triu Plesová sezóna s Davidem Šedivým a naším brněnským kamarádem Jardou Babákem. Napsal pro mě tenkrát písničku Pes, který netančí a ta to tak nějak spustila. Bohužel, nahrávka se nedochovala, alespoň o tom nevím, já ji z paměti nevylovím a autor už není mezi námi… Ale ta mě do Fleretu dostala.

V kapele jste nepůsobila příliš dlouho, přesto jste se do její historie zapsala nesmazatelně. Co se vám vybaví jako úplně první, když se řekne Fleret?

Doba před Fleretem – léto roku 1981 – koupaliště Riviéra v Malenovicích, kde jsem dělala plavčíka a poprvé slyšela Chrasťu s Hrachem a Simonou. Tenkrát jsem si řekla, že si s nimi jednou zazpívám. Tak to se mi vybaví. Pak začnou naskakovat další obrázky, protože otisk spoluprožitého je věčný. Ale když se řekne Fleret, vidím jako první tenhle trojlístek.

A jak reagujete, když slyšíte vaše legendární “ahoj” v písni Letiště?

Úsměvem.

Měla jste nějaké muzikantské zkušenosti před nástupem do Fleretu?

Moje maminka je bubenice a učitelka hudby, takže jsem prakticky vyrostla v hudební škole. Od pěti let brnkám na piáno a s léty přibylo ještě několik dalších nástrojů, ale nejradši jsem měla, a dodnes mám, práci s hlasem. Zpívala jsem různé hudební styly – dechovkou ve třinácti počínaje, přes folklór, country a bigbít na střední, až k folkovému duetu s mým tehdejším přítelem, písničkářem Otou Veverkou. Spolu jsme byli taky nějakou dobu součástí kapely BN5, dodnes hrající gottwaldovské rockové legendy. Taky jsme se potkali a hráli s Mírou Černým, s Davidem Šedivým… Jo. Nějaké muzikantské zkušenosti byly.

Určitě pro vás musel být velký zážitek, když jste s kapelou vystoupila na Portě v Plzni. Považujete to za vrchol vaší pěvecké kariéry?

Mimořádný zážitek! Za vrchol své pěvecké kariéry jej však nepovažuji, protože zatím žádnou nedělám. (úsměv)

Co vedlo k vašemu brzkému ukončení působení v kapele?

Rozhodnutí stát se manželkou a matkou.

Můžete prozradit, co děláte v současné době?

Manželkou už nejsem a děti jsou dospělé. Takže, mimo jiné, se vracím zpět k muzice. V současné době především studiové, kde nejspíš zúročím zkušenosti z rádia a produkce. Studio Disyo tvoří také scénickou hudbu. Zatím poslední spolupráce byla s režisérem J. A. Pitínským na indické pohádce pro plzeňské divadlo Alfa. Hudbu skládá a komponuje Míra Černý, který nedávno oživil původní gotttwaldovský underground a chlapi mě přibrali na klávesy.

 

Kapela Fleret oslaví pětatřicet let v pražské Lucerně! Velkolepý koncert proběhne 25. března 2018. Ale ještě než se tak stane, připomeňme si bohatou historii této legendární vizovické party, která má na svém kontě řadu hitů. Je tady seriál obsáhlých rozhovorů. Už příští týden vás čeká pokračování, tentokrát bude odpovídat kytarista Zdeněk Jurásek.

 

Foto: Archiv Táni Březinové