Fleret: 35 / 22. díl / Radek Postava

Baskytara, zpěv

Člen kapely od roku 2015

Jak si působení ve Fleretu užíváš?

Je to pro mě úplně nová zkušenost. Zatím se skutečně rozkoukávám a pomalu se tak nějak aklimatizuji. Nicméně přiznávám, že je to super změna po tom všem, co jsem v posledních letech dělal.

K tvým muzikantským zkušenostem se samozřejmě ihned dostaneme, ale ještě se chci zeptat, jak sis poradil s aktuálním repertoárem Fleretu? Přece jen, každý baskytarista je jiný a svým způsobem jedinečný.

Samozřejmě plně respektuji originální nahrávky, podle kterých jsem se učil, ale písničky se snažím hrát po svém. Nechci je hrát stejně, jako můj předchůdce. Troufám si říct, že je hraji malinko jinak, přitom v nich ale ta fleretí energie stále zůstává. Zkrátka, snažím se, aby z písní vyzněl můj styl hraní.

Všichni tvoji předchůdci ve Fleretu i zpívali. Jak to máš s mikrofonem ty?

V kapelách, v nichž jsem působil dříve, jsem de facto vždy zpíval, čili věřím, že to nějakým způsobem půjde i ve Fleretu… (úsměv)

Tak a nyní už prozraď, kde jsi hrál před tím, než jsi do Fleretu nastoupil.

Před Fleretem jsem spolupracoval s kdekým. Co se naskytlo, to jsem bral. Ale moje hlavní kapela, která mě živila, se jmenovala Showband Pavla Březiny, v níž jsem působil šest let. Doprovázeli jsme různé umělce, dělali jsme doprovodnou kapelu Standovi Hložkovi, když koncertoval na Moravě a poslední dobou jsme také doprovázeli Pepu Náhlovského. Kromě toho jsem hrál v různých revivalových kapelách, jako jsou například Deep Purple revival – Koberec Band nebo Abba Rock Show. A také jsem se věnoval několika projektům. Jen tak. Pro radost. (Pozn.: Grapefruit, Pobehaj, Great cover, Karel Markytán)

Rozumím.

Já jsem vlastně původně vystudovaný houslista. Studoval jsem v Kroměříži, kde jsem se poznal s nynějším fleretím kytaristou Vítkem Rokytou, u kterého jsem bydlel a s nímž jsem si občas zahrál. A zajímavé je i to, že bubeníka Davida Filáka jsem vystřídal v Showbandu, protože zrovna nastupoval do Fleretu.

Říkáš, že jsi vystudovaný houslista. Znamená to, že se má Stáňa Bartošík bát o svou letitou pozici ve Fleretu?

(smích) To rozhodně ne. Ne. Jsem moc rád, že nyní můžu hrát jenom na baskytaru. Baskytaristi zase tolik možností na uplatnění nemají a basa je opravdu můj srdeční nástroj. Proto mě těší, že se můžu soustředit jen na ni, protože třeba v Showbandu jsem hrál na kytaru.

Pozorní fanoušci Fleretu tě mohli na pódiu zaregistrovat již během léta 2015, kdy jsi v utajení zaskakoval za Marka Abraháma, ale oficiálně jsi členem kapely od začátku října 2015. Pojďme teď ve zkratce probrat tvou cestu do legendární valašské kapely. Jak ses k Fleretu vlastně dostal?

Na jaře mi přišla SMSka od Vítka Rokyty, ve které mi psal, zda bych neměl zájem s nimi hrát. Musím říct, že jsem dlouho neváhal a odpověděl mu, že to s nimi rád zkusím. Domluvili jsme se na zkoušce. Poté mi David Filák v rychlosti nastínil, jak, že to ve Fleretu vlastně chodí a jak je to časově náročné, abych měl představu. Mezi tím jsem dostal třicet písniček, z nichž jsem se musel část naučit na onu důležitou zkoušku. Podařilo se mi to docela rychle, na zkoušce to všechno předvedl a jeli jsme hrát… (smích) Vstoupil jsem do kapely docela rychle.

A měl jsi štěstí, že ses vyhnul konkurzu.

To určitě. Měl jsem i štěstí, že jsem všechny kluky alespoň trošku znal. To také usnadnilo mé rozhodování, protože mnohdy spolu kapela tráví několik dní a proto je potřeba být v dobré partě.

Vzpomeneš si, kdy jsi Fleret zaregistroval vůbec poprvé?

Jelikož jsem z Malenovic, tedy kousek od Zlína, potažmo i Vizovic, tak znám Fleret samozřejmě od dětství. Je mi dvacet devět, čili už jako malý jsem kluky vídal na plakátech… (smích)

Máš nějakou oblíbenou písničku, kterou nyní s klukama na koncertech hraješ?

Přiznám se, že jsem Fleret nějak speciálně nastudovaný nikdy neměl. Znal jsem hity Zafúkané a Vizovice, klasika, ale další písničky moc ne. O to víc jsem rád, že jsem je poznal nyní. Je to velmi energetická muzika.

Když už si tak lehce vzpomínáme, tak můžeš vylovit z paměti, jak sis užil vůbec první koncert s Fleretem, který se uskutečnil v červnu 2015 v Hlohovci? Co se v tobě odehrávalo?

Hlavně si vybavuji, že to pro mě byl hodně náročný víkend. V pátek jsem hrál ještě s Showbandem někde u Liberce, a to na dlouhé akci až do noci. Druhý den dopoledne jsem, podotýkám úplně zničený, hrál známým na svatebním obřadu na housle a poté jsem vyrazil na svůj první koncert s Fleretem. Stihl jsem to a musím říct, že mi kluci na pódiu hodně pomohli svým optimismem. Užil jsem si to neskutečně a byl šťastný, že tam jsem.

To zní krásně. Na závěr snad povinná otázka – co ty a slivovice?

To je výborná otázka. Můj táta je velký znalec slivovice, má ji rád a já to po něm zdědil. Valašský mok je naprosto super. (úsměv)

 

Kapela Fleret oslaví pětatřicet let v pražské Lucerně! Velkolepý koncert proběhne 25. března 2018. Ale ještě než se tak stane, připomeňme si bohatou historii této legendární vizovické party, která má na svém kontě řadu hitů. Je tady seriál obsáhlých rozhovorů. Už příští týden vás čeká pokračování, tentokrát bude odpovídat zpěvačka Zuzana Šuláková.

 

Foto: Jan Mrlík a archiv kapely Fleret