Fleret: 35 / 10. díl / Pavel Barnáš

Violoncello

Člen kapely v letech 1987 – 1990

Jak na období strávené ve Fleretu vzpomínáte?

Je to nezapomenutelné. Vůně slivovice a dlouhodobý vzdělávací program, jak k ní správně přistupovat. (smích)

Do kapely jste přišel v roce 1987, ale pokud vím, tak z Valašska nepocházíte.

V té době jsem zrovna končil konzervatoř v Brně a měl jsem hotový konkurz do Filharmonie pracujících ve Zlíně, tehdy ještě Gottwaldově. Kamarád ze školy Jarda Galetka mi říkal, že u nich v kulturáku ve Vizovicích zkouší kapela, jmenuje se Fleret, a seznámil mě s kapelníkem Zdeňkem Hrachovým. Hned první den se naše setkání a prohlídka nejdůležitějších míst Vizovic protáhla do doby, kdy již vycházelo slunce.

Vybavíte si nějakou zajímavou historku, na kterou nikdy nezapomenete?

Těch je několik, ale z výchovných důvodů je nemohu rozepisovat podrobněji, vzhledem k tomu, že to mohou číst mladší osmnácti let. Tak jen heslovitě: mé bydlení ve zkušebně, houpací loď, vzdělávací program se slivovicí. Kdo nezažil, nepochopí. (smích)

Společně s kapelou jste v roce 1988 vyrazil také do Rakouska na mezinárodní setkání levicové mládeže. Je to tak? Jak tenhle výlet k našim sousedům probíhal? A jak vypadalo samotné hraní?

V Rakousku jsem tenkrát nebyl. Vzpomínám si, že tehdejší zaměstnavatel mi nedal doporučení na odklad vojenské základní služby a já jsem v červenci 1988 narukoval do AUSU, tedy Armádního uměleckého souboru v Praze.

Co vedlo k vašemu odchodu z kapely v roce 1990?

Jak jsem již uvedl, má cesta pokračovala do Prahy, ale pokud to časově šlo, s Fleretem jsem jezdil na koncerty stále. Hned po listopadu 89 se začalo jezdit do Vídně, hrávali jsme na ulici. To jsem v noci utíkal oknem z kasáren na vlak do Otrokovic, kde mě Flereti vždycky nabrali a hurá do světa. Velice slušně jsme si vydělávali nejen pro sebe, ale také na naši cestu do Bretaně. A vzhledem k mrazům si vybavuji, že jsme intenzivně a vnitřně používali nemrznoucích prostředků v podobě slivovice. Ten odchod z kapely vlastně nikdy nebyl oficiální, jen už jsem neměl tolik času, abych stíhal dojíždět. Začal jsem hodně cestovat po světě s orchestry. V rodné Třeboni jsem v roce 1991 rozjel festival Okolo Třeboně, u jehož zrodu Fleret stál. A pak přišla rodinka…. Jsem tedy rád, když se s Fleretem občas potkáme.

Nepletu-li se, tak s Fleretem jste ale během následujících let ještě příležitostně spolupracoval, je to tak?

Podílel jsem se na několika deskách jako host. Kromě toho jsme byli na prvních koncertech ve Francii. A často jsme se potkávali na různých festivalech, kde jsem hrál v té době již se svojí domovskou kapelou Cimbal Classic, nebo jako host s Vlastíkem Redlem, který byl také u počátků Fleretu.

Můžete prozradit, co děláte v dnešní době?

Působím jako violoncellista v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu v Praze, kde jsem od roku 1994. Od roku 1991 jsem producentem festivalu Okolo Třeboně, více informací naleznete na www.okolotrebone.cz. Festival má již své sourozence Léto v Třeboni, Zpátky do Třeboně, Klasika na jihu a Zavíraní plavecké sezony. Na cestách po světě trávím cca tři měsíce za rok. Byla doba, kdy jsem byl více než v Třeboni v Japonsku, kam se jako muzikant rád vracím. Myslím, že by tam mohl fungovat velmi dobře jak Fleret, tak Vlasta Redl.

A stíháte sledovat Fleret i dnes? Co na něj říkáte? Přece jenom, od dob, kdy jste v něm hrál, se výrazně změnil.

Fleret je pravidelným hostem festivalu Okolo Třeboně, takže jsem plně v obraze. Jako host si s klukama také občas zahraji, ale spíše v těch unplugged verzích. Logicky se Fleret v čase mění, jako se mění vše. Co se nemění, to vlastně ani není, nebo je zkamenělé. A Fleret není v tuto dobu zkamenělina, ale správě rostoucí strom s pevnými kořeny stále v růstu. (úsměv) Nedá se vyloučit, že se opět nesejdeme na jednom pódiu. Třeba ve spojení Fleret a symfonický orchestr.


Kapela Fleret oslaví pětatřicet let v pražské Lucerně! Velkolepý koncert proběhne 25. března 2018. Ale ještě než se tak stane, připomeňme si bohatou historii této legendární vizovické party, která má na svém kontě řadu hitů. Je tady seriál obsáhlých rozhovorů. Už příští týden vás čeká pokračování, tentokrát bude odpovídat hostující bubeník Jan Valendin.

 

Foto: Jirka Esser / fokuspokus.cz