Fleret: 35 / 11. díl / Jan Valendin

Bicí a percussion

Jako host v kapele v letech 1991 – 1992

V roce 1991 jste pomohl kapele Fleret natočit bicí nástroje na vůbec první desku Tož vitajte, ogaři! Jak jste se k tomu dostal?

Už si to ani moc nepamatuji, přece je to už několik desítek let. Asi jsem měl informaci, že by kluci chtěli mít bicí a byl jsem zrovna po ruce. Byla to charitativní akce, jelikož si nepamatuji, že bych dostal za tuto první desku nějaký honorář.

Mimochodem, měl jste již nějaké muzikantské zkušenosti?

Od čtrnácti let jsem hrál po bigbítech s vizovským Apostrofem. Jak jsem končil vysokou v Brně, tak jsem si stále nedokázal představit, že se budu živit strojařinou a chtěl jsem zkusit dělat hudbu profesionálně. A protože jsem v Apostrofu hrál s Vlastou Redlem, tak mne doporučil do AG Fleku. Nastoupil jsem naplno po vojně v roce 1986 a současně jako konstruktér ve VUGPT jsem s AG Flekem procestoval Československo.

Jak probíhalo nahrávání debutové desky Fleretu z vašeho pohledu? Přece jenom, do té doby neměli pánové s bubny žádné zkušenosti. Můžeme tedy říct, že jste byl vůbec první bubeník v bohaté historii kapely.

Asi jsem byl první bubeník… A bubny chtěli ogaři využít, aby byly některé skladby bigbítovější.

Brali vás s sebou po vydání desky i na koncerty, nebo se na nich obešli ještě bez bicích?

Myslím si, že potom už chtěli rýžovat sami.

Vybavíte si nějakou zajímavou historku? Na co nikdy nezapomenete?

Žel, nic zvláštního si nepamatuji.

V roce 1992 nastoupil do kapely na bubenickou židli Heglas, přesto jste ještě natočil polovinu písniček na desku Secondhand za hubičku. Z jakého důvodu jste stále hostoval?

Asi tam chlapi chtěli ten můj feeling. Navíc, já jsem měl tehdy zájem zase něco nahrát ve studiu. Hrozně mě potom bavilo poslouchat nahrávku a kontrolovat, jak bicí zní.

Ovšem druhou deskou vaše působení ve Fleretu skočilo. Proč tenkrát pánové angažovali mladého Heglase a ne vás?

To mně chlapci neprozradili.

Nemrzí vás zpětně, že jste byl vždycky pouze host a nikdy jste se nestal stálým členem kapely?

Mně to stačilo, protože jsem měl jiné aktivity a bavilo mě nahrávat. To je velmi cenná zkušenost. Dokud neuslyšíte sám sebe z nahrávky, nikdy nevíte, jak vaše hra ve skutečnosti zní. Bývá to někdy velmi překvapivé.

Můžete prozradit, co děláte v dnešní době? Věnujete se stále muzice?

Mám nástrojárnu v Jasenné. Přesná strojní výroba, 18 lidí, vyrábíme formy na plast. Lisují se v nich díly do aut, takže to mě zaměstnává vydatně. Jinak hraji ve Frank Zappa Quartetu, což je revivalová kapela.

A sledujete další počínání Fleretu? Co říkáte na jeho vývoj?

Já fakt nevím, nesleduji…

 

Kapela Fleret oslaví pětatřicet let v pražské Lucerně! Velkolepý koncert proběhne 25. března 2018. Ale ještě než se tak stane, připomeňme si bohatou historii této legendární vizovické party, která má na svém kontě řadu hitů. Je tady seriál obsáhlých rozhovorů. Už příští týden vás čeká pokračování, tentokrát bude odpovídat houslista Stanislav Bartošík.

 

Foto: Archiv Jana Valendina