PODPALUBNÍ DENÍK: 34

Uplynuly přesně dva roky od chvíle, kdy stáli Tomáš Vaňourek a Linda Piknerová na platformě před Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a v dešti se loučili s těmi, kteří je přišli podpořit před odjezdem. Cesta Expedice Z101 Afrikou právě začínala.

Oba cestovatelé byli plní nejrůznějších představ, pocitů i dojmů z toho, jak Afrika vlastně vypadá. Po dvou letech se však s klidem shodují na tom, že poznaná realita zcela nabourala většinu z toho, co si o cestě před vytouženým startem mysleli. „Dva roky příprav před cestou se sice několikrát hodily, ale to, co nám každodenní pobyt v Africe přináší, se v knihách vyčíst nedá,“ usmívá se Tomáš Vaňourek, který se aktuálně nachází v Keni.

Expedice Z101 toho má za sebou za uplynulé dva roky skutečně mnoho. Jen tak pro zajímavost: Odstartovala v lockdownech, které ji uvěznili na Sahaře, prožila vykradení vozu, převrat v Súdánu, ostrovní etapu, českou pauzu strávenou v letadle i návrat do Afriky, po kterém následoval týdenní přejezd súdánsko-etiopské hranice, další vězení, úprk z Etiopie a příjezd do Keni, kde jí pro změnu v nejlepším servisu v zemi pokazili a znovu vykradli auto. Ano, tento dobrodružný scénář nepíše nikdo jiný než sám život.

„Zdá se to až neuvěřitelné, jak ten čas letí. Vyjížděli jsme s tím, že Afriku v podstatě neznáme a po dvou letech víme, že tento kontinent známe ještě míň. Našim cílem bylo, ukazovat, jak se mění svět a my s ním a ve výsledku zjišťujeme, že Afrika se zase tak moc nemění. Ano, rostou města, ale místní kultura a povaha lidí zůstává takřka stejná, jako tomu bylo v dobách pánů Hanzelky a Zikmunda. Co se ovšem mění, jsme my samotní. Složitost Afriky se na nás podepisuje a není se, čemu divit. Kdybychom na další etapu vyrazili o měsíc později, tak by nás na cestě zastihla aktuální situace v Súdánu a jsem přesvědčený o tom, že už bych tady dneska nebyl, stejně jako by tady nebyl náš George. Čelíme každodennímu náročnému dobrodružství, ale pokračujeme. Krok za krokem. Jeli jsme do suché Afriky, do pouští, které jsme chtěli překonávat, avšak všechno se rázem změnilo a spadli jsme do období dešťů. Před námi je nyní Uganda, proto připravujeme naše auto na přejezd hor, které budou zasypané tropickým deštěm a budeme se muset vypořádat se spoustou jílovitého bahna. Čekají nás nejhorší možné podmínky a George taky. Nedá se nic dělat, taková Afrika prostě je. Jedeme po stopách Hanzelky a Zikmunda, chceme ukazovat, jak se mění svět, ale přitom se měníme my a svět zůstává stejný. To je vlastně důležité poznání, ke kterému by mohla spousta lidí taky dojít,“ zamýšlí se Tomáš Vaňourek, se kterým už brzy proběhne v rámci Podpalubního deníku speciální online rozhovor.

ZAPIŠTE SI DO DIÁŘE! Ve středu 3. května od 19 hodin probereme s Tomášem Vaňourkem celou řadu zajímavých témat, přiblížíme si další plány Expedice Z101 a prostor opět dostanou i vaše vděčné otázky. Sledujte naše sociální sítě a postupně se dozvíte bližší informace.