PODPALUBNÍ DENÍK: 17

Expedice Z101 je na cestě Afrikou už dlouhých šest měsíců, avšak právě v těchto dnech jaksi nemá příliš pomyšlení na plánované rozšiřování odkazu Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, protože po překročení hranic Súdánu se z ničeho nic ocitla uprostřed velmi nebezpečných událostí.

V pondělí 25. října časně z rána proběhl v Chartúmu, hlavním městě Súdánu, úspěšný puč vedený žoldáckými jednotkami RSF a v ulicích jde nyní doslova o život. Na každém kroku vládne chaos a nejistota. Tomáš Vaňourek a Linda Piknerová se rázem stali důležitými zpravodaji, protože kromě televize al-Džazíra není přímo v centru dění nikdo další, kdo by mohl světu podávat informace. „Nejsou tady novináři a tím, jak působíme a vypadáme, jsme se dostali na místa a podařilo se nám vyfotit a natočit věci, které jiným ne,“ říká Linda Piknerová, podle které je celá situace nepřehledná, a to i kvůli výpadku internetového připojení.

Že jsou oba mladí cestovatelé v pořádku, potvrdil Tomáš Vaňourek alespoň prostřednictvím speciálního prohlášení přímo na Facebooku Expedice Z101. „Jsme v Chartúmu a oba jsme zdraví. Žijeme, ale jsme tady uvěznění. Situace se nelepší, internetové připojení téměř neexistuje, vyjma pár míst, kde se drží wifi. V ulicích Chartúmu je válka. Armáda odstranila barikády, aby se mohla pohybovat městem, ale my jsme v bezpečí bytu mimo „hot zones“. Milice a žoldáci ve falešném režimu přešli do režimu „shoot to kill“. Dav protestantů nás dotáhl přímo z místa střelby do Královské nemocnice, kam přiváželi raněné. Bohužel nedochází k poraněním, ale spíše k popravám. Dva kluci měli prostřelenou hlavu, dalšího přivezli s průstřelem hrudníku. Nejsou tady žádná světová média. Armáda sem nikoho nepustila. Jsme tady jen my a al-Džazíra, které se podařilo vybudovat „news room“ na Nile street. Sledujte média v Česku, kam Linda Piknerová sdílí informace přímo z Chartúmu. Děkujeme, že jste s námi.“

Zajímá vás, jaký byl přesný sled událostí v Chartúmu ve dnech 25. až 27. října 2021?
Přečtete si autentické poznámky Expedice Z101:

* V pondělí 25. října 2021 mezi 4. až 5. hodinou ráno proběhl v Súdánu úspěšný puč vedený RSF, což jsou fakticky žoldáci. V čele stojí A. F. Burhan. Došlo k zajetí premiéra, členů vlády, zavření letiště v Chartúmu a vyhlášení výjimečného stavu. Došlo k vypnutí internetu, na wifi jsme se dostali až po třech dnech. Situace je nepřehledná, dochází ke střelbě do lidí, před námi dva kluci chytli přímý průstřel hlavy. Protože jsme tady s foťákem, místní po nás chtějí, abychom vše dokumentovali – dostali jsme proto až do nemocnice – na JIP.

* Premiér byl propuštěn, 30. října je očekávána obrovská demonstrace místních, kteří podporují civilní vládu.

* Včera měl Burhan vystoupení v médiích s tím, že chce, aby vznikla nová vláda, která bude složena s technokratů, kteří zemi přivedou k avizovaným volbám 2023. Nicméně tomu běžní lidé vůbec nevěří. Panuje frustrace. Lidé nechtějí chodit do práce, protože tím dávají najevo, že nepodporují novou situaci. Nechtějí pracovat, aby to režim ekonomicky pocítil. I kdyby chtěli jít do práce, tak včera byly na ulici zátarasy z cihel apod. Dneska je armáda odstranila, takže pohyb je možný.

* Je doporučováno pohybovat se pouze v docházkové vzdálenosti.

Jak dlouho Expedice Z101 v Súdánu zůstane, zatím není jasné. Po avizované velké demonstraci, která proběhla 30. října, odcestovala Linda Piknerová z pracovních důvodů do České republiky, avšak Tomáš Vaňourek i nadále přebývá v Chartúmu. Podle jeho slov jsou v ulicích stále statisíce protestujících lidí. „Jsme uklidňováni, že situace, která tady nastala, je spíše politická než bezpečnostní, že se hraje o politické směřování země,“ doplňuje.

 

SLEDUJTE!

Exkluzivní video rozhovor s Tomášem Vaňourkem a Lindou Piknerovou, který vznikl při příležitosti půlročního výročí od okamžiku, kdy Expedice Z101 vyrazila do Afriky. Zajímavostí je, že povídání se uskutečnilo jenom pár dní před osudným súdánským převratem. Více ZDE.

 

Foto: Archiv Expedice Z101