PODPALUBNÍ DENÍK: 29

Už jste slyšeli obsáhlý rozhovor, který Tomáš Vaňourek poskytl Nadaci Tomáše Bati? Pokud ne, tak rozhodně neváhejte, protože tentokrát nahlédnete na cestování tak trochu jinak. Možná, že překvapivě, avšak hlavně z úplně jiného úhlu pohledu.

Podcast Inspirace Baťa, jehož hostem hlavní tvář Expedice Z101 byla, primárně čerpá z hlubin tématu Baťa, nicméně pro tuto speciální příležitost se jeho tvůrcům – Gabriele Končitíkové a Jakubovi Malovanému – podařilo najít linii, která mimořádně spojuje právě principy úspěchu z Baťovy dílny s cestováním.

“Nakonec se z toho vyklubalo fajn povídání a k překvapení všech jsme zjistili, že spojitostí v tématech je mnohem a mnohem víc,” usmíval se po skončení natáčení Tomáš Vaňourek.

Tomáš Vaňourek už víc jak rok a půl brázdí napříč Afrikou ve stopách pánů Hanzelky a Zikmunda, jejichž dílo nejenom, že kopíruje, ale primárně důkladně rozšiřuje. Prostřednictvím fotografií či videí ukazuje, jaký byl svět před pětasedmdesáti lety a jaký je dnes. Na cestě už zažil mnohé – prošel nejrůznějšími těžkými situacemi a na vlastní kůži zjistil, že dobrodružství číhá na každém rohu a život často závisí na jedné jediné vteřině, jednom jediném rozhodnutí.

Během cesty po africkém kontinentu samozřejmě narazil i na baťovskou stopu. Na vlastní oči viděl, jak si dnes stojí baťovské filiálky a pochopil, k čemu sloužila baťova Exportní škola.

„Při výběru lidí pro práci v zahraničí bylo totiž nejdůležitější, aby oslovený vykazoval ve své osobnosti kombinaci odvahy a odbornosti. Odvaha byla primárním předpokladem pro to, aby člověk zastupování firmy Baťa v zahraničí zvládl. Odvaha zvyšovala šanci, že si člověk poradí i v těžkých situacích, o které při zakládání továrních měst, nebo hledaní nových obchodních možností nebyla nouze,“ říká Gabriela Končitíková, projektová manažerka Nadace Tomáše Bati, podle které si firma uvědomovala, že je schopná vybavit své zástupce po stránce odborné, ale že odvaze, té se učí těžce. „Pokud v sobě měl člověk kus dobrodruha, firma se zaměřila na jeho odbornost – škola pro exportéry je připravovala na všechny možné i nemožné situace,“ doplňuje autorka knižního bestselleru Inspirace Baťa. Jedním z hlavních témat Exportní školy bylo mimo jiné naučit také každého toleranci, pokoře a snaze inspirovat se od cizinců vším, co by mohlo firmu obohatit. A tady se nám opět spojuje baťův odkaz, objevování a cestování.

Příjemný poslech! Odkaz na rozhovor naleznete ZDE.