PODPALUBNÍ DENÍK: 37
Expedice Z101 na své dobrodružné cestě Afrikou po stopách pánů Hanzelky a Zikmunda poznala samozřejmě i Keňu, která Tomáši Vaňourkovi a Lindě Piknerové ukázala nejenom své nesčetné krásy, ale také svou odvrácenou tvář. Ano, tušíte správně, ani v této zemi neměla dvojice objevitelů nouzi o značnou porci bizarních situací.
Expedici Z101 čekalo už při vstupu z Etiopie do Keni hned několik výzev. Tou první a pravděpodobně nejdůležitější byla nutnost opustit Etiopii do určitého termínu, jinak totiž hrozilo, že její expediční speciál George propadne státu. „Podařilo se nám opustit Etiopii – chce se říct konečně – a překonat jediný plně funkční hraniční přechod mezi Etiopií a Keňou v Moyale. Tímto místem chtěli z Etiopie odjet před desetiletími i Hanzelka a Zikmund, nicméně cesta z Addis v té době neexistovala, a tak to museli objet přes Somálsko. My pro změnu do Somálska z bezpečnostních důvodů po zemi nemůžeme. A protože náš George musel v Keni na servisní prohlídku, aby lépe zvládl další cestu, cestu do Mombasy zvládáme vlakem ve druhé třídě, která je čistá, jen trochu těsná, takže to chvílemi vypadá, že Tomášovi na klíně přistane některý z Indů, jež se intenzivně zajímají o fotky, upravované v tabletu za jízdy,“ popisovala přechod do východoafrické země Linda Piknerová. „Trať původně vybudovaná Brity a nedávno kompletně rekonstruována Číňany vede podél národního parku, a tak za jízdy můžeme z okna počítat slony. Máme před sebou tři dny u Indického oceánu a cestu na Bamburi Beach, kde se Hanzelka se Zikmundem potkali se svým cestovatelským vzorem Stanislavem Škulinou,“ doplnil pak další detaily ze vstupu do přímořského státu Tomáš Vaňourek.
Do Keni dorazila Expedice Z101 v pátek 24. března a do konce měsíce následujícího projela trasu Samburu – Nairobi – Amboseli – Mombasa – Nakuru – Naivasha – Masai Mara a Turkana. Zastávku si pak udělala také v městečku Limur, kde narazila na stále „živou“ baťovskou stopu. O tom ale zase jindy. Nyní pojďme nahlédnout na celkem deset bizárů, které si Tomáš Vaňourek a Linda Piknerová zaznamenali do svého cestovního deníku.
PRVNÍ: V zemi, která je jedním z největších producentů kávy, a spojení „keňská káva“ je stejně symbolické jako „dobrá brazilská káva“, si člověk objedná kávu a zcela běžně se mu dostane granulátu od Nescafé a horké vody v termosce. Dobré to není. Ani trochu.
DRUHÝ: Na Velikonoční pondělí není nic lepšího než hledat odtahovou službu, která by přijela cca padesát kilometrů před Nairobi a odtáhla George i jeho posádku do hotelu. Bohužel, profesionálové z odtahové služby neumí používat navigaci a navzdory použití funkce „sdílení polohy“ dorazí do protisměru a diví se, že na dálnici se nedá otočit.
TŘETÍ: Přezdívka Nairobi je Nairobbery. To dokládá bezpečnostní situaci ve městě, která není nejlepší a přepadení či pouliční kriminalita je zde na denním pořádku.
ČTVRTÝ: Objednáte si Uber, potvrdíte cenu, přijede řidič, nastoupíte a… Uslyšíte, že za tu cenu vás neodveze, protože to je málo a začne smlouvat, kolik mu dáte navíc.
PÁTÝ: Všichni používají mobilní peníze M-PESA. A všichni znamená opravdu všichni, včetně řidičů motorek, kteří vám nabízí svezení, nebo pouličních prodavačů kokosů na pláži.
ŠESTÝ: V Keni můžete běžně nakupovat v obchodní síti Carrefour. Francouzská obchodní síť, která před mnoha lety odešla z českého trhu, protože ho vyhodnotila jako nezajímavý, naopak vyhodnocuje jako extrémně zajímavý trh právě v Keni, tedy v africké zemi, do které Česká republika posílá rozvojovou pomoc.
SEDMÝ: V místech, kde jsou mešity, spíše narazíte na turecký záchod. Tam, kde jsou kostely, je větší šance narazit na běžnou sedací mísu.
OSMÝ: Tomáš je na základě svého vzhledu považován za vojáka. A to i vojáky.
DEVÁTÝ: Keňská doprava je zatím ta nejhorší, kterou jsme za celé uplynulé dva roky zažili. Počet autonehod nelze spočítat, stejně tak jako nelze spočítat naprostou ignoraci jakýchkoliv dopravních pravidel.
DESÁTÝ: Přijedete do jediného funkčního ubytovacího zařízení po dvě stě padesáti kilometrové cestě offroadem a tam vám řeknou, že vás moc rádi ubytují, jen že se jim bohužel před časem pokazila lednice a nemají tudíž žádné jídlo ani zásoby, ale mohou nám nabídnout plynový hořák, abychom si uvařili, co si koupíme ve vsi.
–
SLEDUJTE PODPALUBNÍ DENÍK a nic podstatného z afrického tažení Expedice Z101 vám neuteče!
–
Foto: Archiv Expedice Z101