PODPALUBNÍ DENÍK: 08

Velké dobrodružství začíná. Expedice Z101, jejímiž tvářemi jsou Tomáš Vaňourek a Linda Piknerová, vyrazila na cestu 22. dubna 2021. Kvůli protiepidemickým opatřením bohužel nebylo možné, aby mladí cestovatelé odstartovali se vší parádou a za účasti široké veřejnosti, nicméně i přes tuto skutečnost se slavnostní start nesl v duchu značné radosti i jemné nostalgie.

Důvodů, proč bude tento rodící se příběh výjimečný, je totiž hned několik.

Cílem Expedice Z101 je nejenom kopírovat, ale především rozšiřovat slavnou cestu pánů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda Afrikou a Jižní Amerikou. Záměr byl už v roce 2020 představen samotnému Miroslavu Zikmundovi u příležitosti oslavy jeho 101. narozenin a legendární cestovatel nápad přijal s velkým zájmem. Stal se jakýmsi supervizorem cesty a obrovsky se těší na sledování zcela nových příběhů, kterých je stále součástí, a to i se svým dlouholetým parťákem Hanzelkou, který by se nedávno dožil 100. narozenin.

Dvojice Vaňourek – Piknerová navíc odstartovala symbolicky ze Zlína, z města, které je se značkou H+Z pevně spjato, a na den přesně po čtyřiasedmdesáti letech, co na již zmíněnou první cestu vyrazili i Hanzelka se Zikmundem ve své Tatře 87.

Expedice Z101 bude na cestě do roku 2023. První rok připadne výhradně Africe, další rok pak Latinské Americe. Následně by cestu Tomáš Vaňourek společně s Lindou Piknerovou rád zakončil v Severní Americe, konkrétně v New Yorku, kam už Hanzelka se Zikmundem s ohledem na politickou situaci v roce 1950 nikdy nedorazili.

Pokud se všechno podaří, kruh se uzavře a dílo nerozlučných kamarádů Hanzelky a Zikmunda bude díky práci Expedice Z101 opravdu kompletní.

POSLEDNÍ ROZHOVOR PŘED ODJEZDEM

S oběma cloumaly emoce. Tomáš Vaňourek i Linda Piknerová, nastrojení do slušivých obleků modré barvy, neskrývali dojetí. Zároveň ale byla vidět v jejich tvářích radost. Obrovská a zcela upřímná. Ve čtvrtek 22. dubna 2021 si totiž na platformě u Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně uvědomili, že sen se stává po dvou letech skutečností a Expedice Z101 i přes všechny potíže spojené s epidemií koronaviru konečně vyráží na cestu. Jaká byla poslední slova před tím, než se zavřely dveře expedičního speciálu a posádka vyrazila za hranice republiky?

Tomáš Vaňourek a Linda Piknerová

Co se ve vás odehrává krátce před odjezdem?

Tomáš: Je to vlastně směs různých pocitů. Cítím určitou melancholii, ale zároveň i obrovskou radost, že jsme to dotáhli až sem a že po těch dlouhých a nekonečných přípravách opravdu vyjíždíme.

Linda: Jsem na nás hrozně pyšná, protože jsme zvládli něco úžasného. Ještě před rokem touto dobou jsme si jen stěží představovali, že by něco podobného mohlo nastat. A nastalo. Jsem šťastná.

Tušíte, co uděláte jako úplně poslední, než překročíte hranice?

Tomáš: Za normálních okolností bych se ještě někde zastavil na čepované pivo, nicméně v tuto chvíli a v téhle situaci opravdu nevím, co bude to poslední. Pravděpodobně se rozloučím ve své rodné vesnici, kde zamávám svým blízkým a vyrazím.

Linda: Jelikož Tom odjíždí dřív, tak pravděpodobně to poslední, co teď udělám, bude to, že se s ním rozloučím (pozn.: Linda ještě zůstává v České republice, odkud bude Tomášovi zajišťovat nutný servis, první přestupy přes hranice a hlavně bezpečný průjezd pouští). A v momentě, kdy budu vyrážet za ním, tak si dám pořádného panáka.

Kam povedou první kilometry Expedice Z101?

Tomáš: První kilometry povedou do Janova, odkud se přemístíme do Tunisu. No a pak to přijde, poté začne naše pouť přes Saharu.

Na dnešní slavnostní odjezd jste si připravili i jedno překvapení, které jste odkryli v úzkém kruhu přátel a pracovníků zlínského muzea. Můžete prozradit, o co šlo?

Tomáš: Můžeme… Slavnostně jsme odkryli espézetku, která byla vyrobena opravdu jako překvapení, hlavně pro pana Zikmunda a pochopitelně i pro členy Klubu Hanzelky a Zikmunda. Dva zmínění legendární cestovatelé měli totiž v roce 1947 na své Tatře 87 značku s číslem P 19720, a protože jsme chtěli i v tomto ohledu ctít jejich odkaz, tak bylo vzhledem k současným administrativním podmínkám rozhodování snadné a přidali jsme pouhá dvě písmenka, aby vznikla espézetka HZP 19720.

K tomu všemu jste ještě zveřejnili nové jméno vašeho expedičního speciálu, které odkazuje na Jiřího Hanzelku. Už tedy není žádným tajemstvím, že to bude George. Máte radost?

Tomáš: Obrovskou. Fakt mě potěšilo, jak jméno Jiří, potažmo George, rezonovalo mezi všemi našimi fanoušky. Vždyť spousta z nich právě toto jméno navrhovala. Následně nám ho posvětil i pan Zikmund s tím, že jeho parťákovi, panu Hanzelkovi, na cestách skutečně říkali George, což je prostě super. Tady nebylo co řešit, krásně to zapadlo do naší mozaiky a celého příběhu o rozšiřování odkazu H+Z.

Linda: Je to skvělé. To ani nemohlo dopadnout jinak. Vždyť ta cesta oživuje nejenom odkaz pana Zikmunda, ale i odkaz pana Hanzelky, jehož příběh je potřeba také připomínat a zdůrazňovat.

Dobrodružství začíná, už není cesty zpět. Z čeho máte takhle na začátku největší obavy?

Linda: Já mám ze spousty věcí přirozený respekt. Myslím si, že na mnoho situací, které nastanou, se ani nedá pořádně připravit, proto je nutné ke všemu přistupovat s určitou pokorou. Uvidíme. Zároveň jsem zvědavá, co všechno se změní za tu dobu, co budeme pryč.

Tomáš: No, přiznám se, že největší obavy mám právě z našeho auta, i když takoví mechanici Romana Kresty nebo Aleše Lopraise říkali, že je skvělé a jezdí naprosto perfektně. Jenomže problém je v tom, že já jsem vystudovaný inženýr obchodní ekonomie, s auty nemám žádné zkušenosti, a přesto jsem ho celé postavil… Pokaždé, když slyším nějaký cizí zvuk, nebo prapodivné cvaknutí, tak znervózním. Přece jenom, čeká nás víc jak sedmdesát tisíc kilometrů, což je už pořádný díl cesty.

EXPEDIČNÍ SPECIÁL PONESE JMÉNO GEORGE

Tatra 87 a Nissan Navara, jenž ponese na cestách jméno George.

Tuplák, Moby Dick, Baletka, Píst, Ďábel, Sandokan, Zutro, Lemmy, Trombón. Ale třeba taky Máňa, podle stejnojmenného vozu ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny, nebo Cinkající auto, tak se zase jmenuje jedna z písniček kapely Brutus. Zkrátka, na stůl padlo opravdu hodně názvů, ze kterých bylo možné vybírat jméno pro expediční speciál, vždyť do akce se od února zapojila celá řada osobností napříč všemi spektry, ale taky fanoušci a kamarádi Expedice Z101.

Nejčastěji se ovšem opakovalo jenom jedno jediné jméno: Jirka neboli George. Výsledek je potěšující hned z několika důvodů – upravený Nissan Navara ponese na cestě Afrikou jméno inspirované Jiřím Hanzelkou, což krásně doplňuje celý příběh ctící odkaz značky H+Z, a navíc to byl i tip samotného Miroslava Zikmunda, který ani v tomto případě neopomenul svého letitého parťáka.

CO EXPEDICI Z101 POPŘÁLA ŘADA KAMARÁDŮ A OSOBNOSTÍ ZE ZLÍNSKA?

Expedici Z101 podporuje celá řada osobností ze všech možných oblastí. Dobrodružnou cestu po stopách pánů Hanzelky a Zikmunda budou sledovat například herci, muzikanti, sportovci, ale taky třeba špičkový oční lékař.

Obrovská koncentrace podporovatelů a příznivců tohoto rozsáhlého projektu je pochopitelně na Zlínsku, kde legendární cestovatelé tvořili a žili. Koneckonců, jak známo, Miroslav Zikmund žije ve městě obuvi stále.

Co všechno před slavnostním startem osobnosti Expedici Z101 popřáli? Přečtěte si!

Horní řada zleva: Rostislav Marek, Pavel Stodůlka, Pavel Vacek, Libor Kašík.
Dolní řada zleva: Magdaléna Hladká, Luděk Randár, Jarda Bobowski a Standa Bartošík, Miloslav Regner.

ROSTISLAV MAREK
Herec Městského divadla Zlín

„Věřím, že nejhorší budou ty první kroky – první kilometry – v této nouzové době, ale stejně tak věřím ve šťastný návrat celé expedice. Bude to jistojistě jedno velké dobrodružství.“

PAVEL STODŮLKA
Přední oční lékař, zakladatel kliniky Gemini

„Expedici, zdar! Přeji, ať jdou kilometry šťastně vpřed, ať se cesta zdaří a cestovatelům, ať přinese hodně poznání, mnoho dobrodružství a hlavně, ať se ve zdraví vrátí.“

PAVEL VACEK
Herec Městského divadla Zlín

„Milá Lindo a milý Tome, vydáváte se po stopách velkých cestovatelů, což ale neznamená, že budete mít cestičku nějak výrazně prošlapanou. Zatímco pánové Hanzelka a Zikmund se do poměrně složité doby vraceli, tak vy už v poměrně složité době vyjíždíte. Nicméně jsem přesvědčený, že se ze všeho krásně vymotáte. Všichni vám obrovsky držíme palce, protože v těchto nelehkých časech šíříte skvělé poselství, a sice že sny se mají plnit v jakékoliv době. Díky za to a ať vám ten váš sen vyjde.“

LIBOR KAŠÍK
Brankář hokejového týmu PSG Berani Zlín

„Těší mě, že mám možnost se seznámit s Expedicí Z101 a taky s jejich speciálem, který pojede na jedinečnou výpravu po stopách pánů Zikmunda a Hanzelky. Myslím si, že takové auto s tak skvělou výbavou by se mělo jmenovat Mlátička, protože pevně věřím tomu, že se se vším krásně popere a úspěšně se dostane až do cíle.“

MAGDALÉNA HLADKÁ
Ředitelka Nadačního fondu Zikmundova vila

„Milí přátelé, já vám přeji, ať je ten přesný součet náhod, který se vám na expedici uděje, veskrze pozitivní. A ať už vaše auto ponese jméno jakékoliv, hlavně, ať vás v pořádku doveze domů.“

LUDĚK RANDÁR
Herec Městského divadla Zlín

„Přátelé, když jsem v roce 2013 v inscenaci Palubní deník Hanzelky a Zikmunda hrál pana Zikmunda, tak moje úplně poslední věta zněla: Je-li kde na světě ráj. Proto bych rád popřál Expedici Z101, aby těch rájů našla hned několik.“

STANDA BARTOŠÍK (FLERET) A JARDA BOBOWSKI (PREMIER)
Muzikanti

Bartošík: „Přátelé, to je ale krásný automobil. S ním bych se nebál projet celý černý kontinent. A ten fenomenální zvuk tohoto stroje napovídá, že Expedice Z101 by snad mohla dojet i do cíle.“

Bobowski: „Kamarádi, prosím vás, vraťte se za námi na tu naši Moravu ve zdraví. A přejeme vám, ať máte na cestě hlavně štěstí…“

Bartošík: „Souhlasím s Jardou a vraťte se mnohem slavnější.“

Bobowski: „A víte co, ty balíky s tou slivovicí vám pošleme. Nebojte se!“

Bartošík: „Samozřejmě!“

Horní řada zleva: Pavel Hrubec, Josef Holcman, Magdalena Preiningerová.
Dolní řada zleva: Mára a Šráma, Petr Michálek, Martin “Čurda” Juřík.

MILOSLAV REGNER
Ředitel Barum Czech Rally Zlín

„Chtěl bych Expedici Z101 popřát šťastné kilometry, aby jí všechno vyšlo a aby zhlédla i to, co nám ostatním není tak úplně umožněno. Přece jenom, nebude to žádná dovolená, ale půjde o velké poznání a dobrodružství. Ve Zlíně byla a stále je dobrá cestovatelská tradice, z čehož mám velkou radost, stejně jako mám radost z toho, že se další mladí lidé na takovou cestu vydávají a chtějí nám všem něco nového přivést. Něco, co nás potěší a obohatí.“

PAVEL HRUBEC
Ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně

„Tomovi a Lindě přeji, aby jim po tom odkladu a následném ročním očekávání ten odjezd vyšel na výbornou a koronavirus jim zase nezkřížil plány. Kromě šťastné cesty pak přeji Expedici Z101 hlavně šťastný návrat domů, abychom mohli následně v našem muzeu prezentovat veřejnosti všechny ty přivezené dech beroucí materiály.“

JOSEF HOLCMAN
Spisovatel

„Dvaadvacátý duben. Nejenom pro Zlín je to významný den, kdy pánové Hanzelka a Zikmund odjeli nejprve v roce 1947 do Afriky a následně v roce 1959 do Asie a Sovětského svazu. No a letos na ně navazuje Expedice Z101 v čele s Tomem a Lindou, kterým přeji, aby neměli žádné potíže takového rázu, jaké měli právě pánové Hanzelka se Zikmundem. Šable hore!“

MAGDALENA PREININGEROVÁ
Vedoucí Archivu Hanzelky a Zikmunda v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně

„Jiné auto, jiná doba, ale stále stejný cíl – Afrika a Jižní Amerika. Pevně doufám, že se to Lindě a Tomášovi povede a šťastně se za námi vrátí.“

MÁRA A ŠRÁMA
Členové kapely Franc Alpa

„Takže, my Expedici Z101 přejeme šťastnou cestu, hodně zážitků a především šťastný návrat.“

PETR MICHÁLEK
Ředitel Městského divadla Zlín

„Jsem moc rád, že i přes skutečnost, že absolutně nerozumím autům a motorům, tak můžu popřát Expedici Z101 všechno dobré na jejich dobrodružné cestě. Těší mě, že tato expedice vyráží po stopách pánů Hanzelky a Zikmunda.“

MARTIN „ČURDA“ JUŘÍK
Majitel vyhlášené zlínské hospůdky Zelenáčova šopa

„Expedici Z101 přeji šťastnou cestu. Kdybych tu cestu jel já, tak to za střízliva určitě nedám…“

 

SLEDUJTE!

Reportáž ze startu Expedice Z101 u Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně – VIDEO ZDE!

Sestřih zdravic: Co přejí osobnosti ze Zlínska Expedici Z101? VIDEO ZDE!

 

Foto: Silvie Lečíková a Zdeněk Němec