PODPALUBNÍ DENÍK: 27

Expedice Z101 má momentálně pauzu. Už v červenci se její hlavní aktér, dobrodruh Tomáš Vaňourek, vrátil zpátky do vlasti a započal takzvanou „českou dovolenou“. Jakkoliv však může znít tento termín sebevíc pohodově, opak je pravdou – mladý cestovatel nezahálí ani minutu a po celou dobu má diář popsaný snad ještě hustěji než na cestě Afrikou.

„Na základě skutečnosti, že nebylo možné dostat naše auto ze Súdánu, protože situace na hranicích mezi Jižním Súdánem a Etiopií byla značně nejistá, jsem se rozhodl, že se na pár týdnů vrátím domů a využiji tento čas k určitému rozšíření svých vlastních kompetencí, které v podstatě výrazně obohatí produkce Expedice Z101,“ vysvětluje svůj návrat domů Tomáš Vaňourek během jedné z pracovních návštěv Zlína. Co si tedy máme pod pojmem „rozšíření vlastních kompetencí“ představit? Co bylo hlavní náplní jeho prázdninových dní? „Dokončil jsem papíry na potápění včetně nejrůznějších certifikací, a taky se momentálně pokouším dostat expedici do vzduchu, kdy dnes a denně lítám, abych obstál v leteckých zkouškách. Nemluvě pak o nutné a úmorné administrativě, která je nezbytná, protože po těch dlouhých měsících v terénu už nám propadly veškeré platná lejstra. Ukazuje se, že svět není připravený na takový druh cestování.“

Tím ale „dovolenková“ aktivita Expedice Z101 zdaleka nekončí. Během dlouhých týdnů strávených v České republice musel Tomáš Vaňourek společně s Lindou Piknerovou dokončit i první knihu z cesty. „Na vyžádání vydavatele jsme přidávali osmdesát stránek, a jelikož ještě nespočetné množství materiálu zbývá, tak můžu slíbit, že u jedné knížky rozhodně nezůstane,“ usmívá se cestovatel, kterého mile překvapilo, jak velký zájem se o cestopis z Afriky, který vychází na konci října, vzbudil. Kniha je psaná formou deníku a díky tomu můžete společně s Expedicí Z101 opravdu prožívat cestu den za dnem. Chvíle napětí, nebezpečí a dramat střídají dny zoufalého čekání na opravu auta, víza nebo na negativní test. Potkáte spoustu zajímavých, přátelských a obětavých lidí, ale taky ty z opačného konce spektra: zlodějíčky, podvodníky nebo brutální zabijáky. Budete se procházet tropickými ráji i velkoměstskými slumy, potápět se v mořích, stoupat vzhůru lávovými poli, jíst pokrmy chutné i takové, jaké byste normálně nepozřeli. Sem tam po vás budou střílet, ale po celou dobu budete mít pocit, že žijete naplno.

Tomáš Vaňourek (vpravo) a moderátoři Jakub Malovaný a Marek Příkazký na festivalu Slavnosti Olomouc 2022 v šatně s částí kapely Rybičky 48 – frontman Kuba Ryba v popředí.

Koneckonců, že umí Tomáš Vaňourek žít naplno, potvrdil i během právě končící „české dovolené“. Pokud mu to alespoň trochu čas dovolil, nelenil a navštívil nějaký ten koncert anebo rovnou festival. A věřte nebo ne, cestou na jeden z nich – na Slavnosti Olomouc 2022 – zažil něco, co mu nepřichystalo Tunisko, Egypt ani Súdán. „Cesta do areálu Korunní pevnůstky mě stála víc, než výprava celého týmu kapel Rybičky 48 a Škwor dohromady. Bohužel jsem měl tu smůlu, že jsem dvakrát havaroval na dálnici D1. Na festival jsem tak dojel se čtyřhodinovým zpožděním, avšak co je podstatné – obě nepěkné situace se obešly bez jakéhokoliv zranění. Nejbizarnější na celé této věci je, že jsem projel pětatřicet tisíc kilometrů Afrikou, doslova světem nesvětem, a to bez jakékoliv vážnějšího škobrtnutí. První nehoda v provozu se mi stala až na cestě u Havlíčkova Brodu. O čem to svědčí? Že dobrodružství číhá skutečně na každém rohu,“ vrací se ke krizovému okamžiku Tomáš, dnes už s jemnou nadsázkou.

Dálnice D1: Dobrodružství číhá na každém rohu!

Na africký kontinent by se měla Expedice Z101 vrátit na konci listopadu a poctivě naváže tam, kde na prahu léta skončila. Její první kroky povedou opět do nevyzpytatelného Súdánu. „Nejprve musím letět do Chartúmu, kde si nasadím rukavice, rozeberu motor auta, rozeberu elektriku a všechno to dám znovu dohromady. Náš George, jak vozidlu říkáme, stál dlouho a do jisté míry se to na něm podepsalo. Jakmile se tato operace povede, tak mě čeká mnohem náročnější úkol a sice, dostat auto do Etiopie, případně do Jižního Súdánu. Máme připravené dva scénáře, dokonce je možné, že se auto převeze přes hranice v nákladovém prostoru nějakého kontejneru, nicméně já stále věřím, že situace bylo přívětivá a budu moct sednout za volant a v poklidu přejet. Uvidíme,“ uzavírá povídání Tomáš Vaňourek.

 

VEŠKERÉ KAPITOLY Z PODPALUBNÍHO DENÍKU NAJDETE PĚKNĚ POHROMADĚ ZDE!

 

Foto: Kuba Ryba a Jakub Malovaný Publicista / Archiv Expedice Z101