PODPALUBNÍ DENÍK: 31

Dobrodružství pokračuje. Expedice Z101 se po dlouhých osmi měsících vrátila zpátky na africký kontinent, konkrétně do súdánského Chartúmu, kde v nejbližších dnech odstartuje další etapu na cestě ve stopách pánů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda.

Vzpomínáte? Slavnostní start na svou dlouhou cestu měla Expedice Z101 naplánovaný na 22. dubna 2020, avšak k němu tehdy nedošlo. Výrazně zamíchal kartami covid-19 a odjezd byl odložen. Tomáš Vaňourek si společně s Lindou Piknerovou musel počkat celý dlouhý rok, než konečně okusil krásy nevyzpytatelné Afriky. Od zlínského muzea nakonec tato dvojice dobrodruhů vyrazila 22. dubna 2021, přesně ve stejný den po čtyřiasedmdesáti letech, kdy se na první velkou cestu vydali pánové Hanzelka se Zikmundem.

PÁTEK, 10. 2. 2023

A ani tentokrát neproběhl odjezd, přesněji řečeno odlet, Expedice Z101 bez komplikací. Pravdou ovšem je, že co se startu na další africkou etapu týče, okolnosti byli k cestovatelům poněkud milosrdnější. „Tomáš měl odletět ve čtvrtek 9. února před desátou hodinou dopolední. Den před tím mu však přišel email se zprávou, že let do Istanbulu byl zrušen. Nějak jsem si z toho všeho vyvodila, že se tak děje kvůli zemětřesení, ale pak se ukázalo, že skutečnost je jiná a neletí se kvůli sněhové bouři. Snažili jsme se letenku rychle přebookovat, což ale bohužel nešlo, protože stejný nápad měla pravděpodobně spousta dalších lidí,“ popisuje celou situaci afrikanistka a politoložka Linda Piknerová. Nakonec bylo nejjednodušším řešením, zakoupit letenku novou, a to na sobotu 11. února. „Ve hře byly i různé jiné varianty, například, že by Tomáš letěl přes Katar nebo Emiráty, ale to nechtěl. Navíc letenka přes Turecko mu umožňuje mít dvě velká zavazadla, a to je značná výhoda,“ dodává Linda Piknerová s tím, že Tomáš Vaňourek si s sebou veze kufr plný náhradních dílů na auto a pokud všechno dobře dopadne, v sobotu ho budou čekat na letišti kamarádi z Chartúmu a v neděli začne rovnou pracovat.

NEDĚLE, 12. 2. 2023

„Tak se hlásím z Chartúmu, jsem vyčerpaný, ale šťastný. Melancholii postupně střídá radost. Jsem zpátky na cestě,“ stálo ve zprávě od Tomáše v neděli brzy ráno. Podařilo se, přesun na africký kontinent proběhl zdárně. První kroky cestovatele samozřejmě směřovaly za Georgem, expedičním speciálem, který stojí v jedné z chartúmských garáží dlouhý rok. „Musíme ho dát dohromady. Bude na něm spousta práce, ale snad se to podaří. Nejprve je potřeba zjistit, jaké problémy George vlastně má, abychom se mohli pustit do základních udržovacích prací. Chceme vůz rozjet, a to alespoň do nedaleké dílny,“ vzkázal ze Súdánu Tomáš Vaňourek a nezapomněl dodat, co se bude dít, jakmile dá expediční speciál dohromady: „Úplně nejideálnější by bylo, kdyby nám pak nic nebránilo v tom, abych mohl vyrazit do Etiopie, konkrétně do Addis Abeby, kde získám prostor na určitou aklimatizaci. Následně je v plánu přelet do Eritrei, která balancuje na hranici stability a nestability, a pak hurá směr Keňa, Tanzánie a postupně dolů až do Jihoafrické republiky. Nicméně všechno může být taky úplně jinak, uvidíme.“

EXPEDICE Z101

Expedice Z101 vyrazila ze Zlína 22. dubna 2021 a jede ve stopách legendárních cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Cestovatel Tomáš Vaňourek a afrikanistka Linda Piknerová při ní plánují kopírovat jejich první cestu do Afriky a Jižní Ameriky.

Za víc než roční putování (do června 2022) projeli část severní Afriky a vzhledem k situaci v Súdánu, kde uvízli i se svým speciálem Georgem, vytvořili novou etapu, kterou nazvali „Ostrovní Afrika“. V ní několik týdnů sbírali další informace, postřehy a zážitky na Seychelách, Mauriciu, Komorech, Reunionu, ostrovech Rodrigueze a Mayotte.

Od července 2022 byli členové expedice v Česku, kde se intenzivně připravovali na další etapy cesty. Tomáš Vaňourek se například snažil získat licenci pilota, aby mohl pořizovat i letecké snímky a záběry.

 

POSLECHNĚTE si rozhovor s Tomášem Vaňourkem krátce před návratem do Afriky

 

Foto: Archiv Expedice Z101