Divadlo bylo první institucí v tehdejším Gottwaldově, která zareagovala na pražské události 17. 11. 1989 a stala se ohniskem prudkého protirežimního kvasu následujících týdnů. Opoziční aktivity divadelníků a studentů Fakulty technologické VUT koordinovalo improvizované středisko Občanského fóra, které vzniklo v budově divadla v místě dnešních kanceláří.

Na příkaz tehdejšího ředitele MDZ Jaromíra Roštínského, který připojení ke stávce odmítl, však zůstalo divadlo pro konání veřejných diskusí uzavřeno.

Ústředním místem manifestací se tak stalo náměstí Míru, na kterém divadelníci jako zástupci stávkového výboru pravidelně vystupovali (Rostislav Marek, Ivan Kalina, Helena Čermáková, Luděk Randár a další).

V rámci Festivalu svobody jsme v uplynulých dnech sametové výročí, svobodu a demokracii patřičně oslavili!

Diváky jsme pozvali na veřejnou generálku, premiéru a první slavnostní reprízu satirické muzikálové revue Jednou budem dál v režii Petra Michálka. Rostislav Marek zájemce provedl místy, kde se před 30 lety zrodilo zlínské Občanské fórum. Ve spolupráci s Filmovými ateliéry jsme pozvali na filmový večer s debatou Sametový Zlín a ve spolupráci se Zlínskou křižovatkou na výstavu Revoluce 89 ve Zlíně (V dolním foyer je k vidění je ještě do konce listopadu!). Náš někdejší inspicient Jakub Malovaný pokřtil knihu Samet v divadle, kterou si můžete koupit například v Divadelním šopíku. Modlitbu pro Martu u sochy TGM nemohl zpívat nikdo jiný než Helena Čermáková…

A SVO30DNÁ sezóna pokračuje dál!

 

ARCHIV: Článek v původním vydání