Městské divadlo Zlín spojilo síly s dalšími pěti organizacemi ve městě a zapojí se do Festivalu svobody, který se uskuteční ve dnech 14. – 21. listopadu ve Zlíně. Návštěvníci divadla se mohou těšit například na premiéru satirického kabaretu nebo speciální prohlídku. Už nyní je ve foyer k vidění i výstava fotografií Revoluce 89 ve Zlíně. Přístupná je až do 30. 11.

SVO30DNÁ je také podtitul, který nese celá 74. divadelní sezóna.

Program v divadle:

Pátek 15. 11.

V 10.00 se uskuteční veřejná generálka nové inscenace Jednou budem dál.

Filmový večer nazvaný Sametový Zlín se koná ve spolupráci s Filmovými ateliéry Zlín. Program přiblíží divákům klíčové okamžiky Sametové revoluce a události ve Zlínském regionu v období 11/1989 – 3/1990. Promítneme ho 15. 11. v 19.00 ve Studiu Z MDZ.

Ve 21.30 zveme do Dílny na komorní Večer s písničkami Karla Kryla. „S herci jsme se spontánně rozhodli uspořádat neformální setkání s písněmi a poezií Karla Kryla. Jeho tvorba patří neodmyslitelně k době Sametové revoluce a tématu svobody, které připomínáme v celé sezóně,“ řekl umělecký šéf MDZ Patrik Lančarič.

Sobota 16. 11.

Divadlem pracujících po stopách Občanského fóra provede 16. 11. v 10.00 herec Rostislav Marek, který byl jedním z hlavních aktérů sametového dění ve Zlíně. Vstup na tuto unikátní prohlídku prostor, kde vznikalo zlínské OF, je volný, ale kapacita z organizačních důvodů omezená! Nutná je rezervace míst předem na jurcova@divadlozlin.cz!

Inscenaci Jednou budem dál, která s nadhledem, humorem a sarkasmem a formou na pomezí muzikálu, kabaretu a revue mapuje 30 let bizarního panoptika kotrmelců jedné společnosti, od okamžiku sametového cinkání klíči až po dnešek, uvede Městské divadlo Zlín 16. 11. v 19.00 v české premiéře. „Čeká nás inscenace o období, v němž jsme se mnohdy cítili jak Alenka v říši divů,“ přiblížil autor textu a ředitel MDZ Petr Michálek, který je podepsán i pod úspěšnými kabarety Ovčáček čtveráček a Ovčáček miláček.

Po premiéře bude ve foyer následovat křest knihy Samet v divadle.

Neděle 17. 11.

Na státní svátek uvedeme mimořádnou sváteční reprízu inscenace Jednou budem dál. Začátek je V 18.00 hodin.

Celý víkend

Od 15. do 17. 11. se budova divadla vrátí v čase o 30 let později. Zaměstnanci MDZ podle dobových fotek budovu divadla oblečou do stejného kabátku, jaký měla v listopadu 1989, včetně ručně psaných transparentů.

Připomínka

Divadlo bylo první institucí v tehdejším Gottwaldově, která zareagovala na pražské události 17. 11. 1989 a stala se ohniskem prudkého protirežimního kvasu následujících týdnů. Opoziční aktivity divadelníků a studentů Fakulty technologické VUT koordinovalo improvizované středisko Občanského fóra, které vzniklo v budově divadla v místě dnešních kanceláří. Na příkaz tehdejšího ředitele MDZ Jaromíra Roštínského, který připojení ke stávce odmítl, však zůstalo divadlo pro konání veřejných diskusí uzavřeno. Ústředním místem manifestací se tak stalo náměstí Míru, na kterém divadelníci jako zástupci stávkového výboru pravidelně vystupovali (Rostislav Marek, Ivan Kalina a další).

 

Festival svobody připomíná 17. listopad 1989 v desítkách měst a obcí. Ve Zlíně si ho vzalo pod svá křídla občanské sdružení Zlínská křižovatka. Celý program tady.

 

ARCHIV: Článek v původním vydání