Psáno pro CNN Prima News

Už dva týdny je kvůli proticovidovým vládním opatřením výrazně omezen pohyb mezi okresy a také na území samotných obcí. Obyvatelé těch nejmenších z nich často nemohou ani na krátkou procházku. Lidé také budou pravděpodobně muset omezit oslavy spojené s blížícími se Velikonoci. Reportér CNN Prima NEWS vyrazil zdokumentovat situaci do Horního Lapače.

Horní Lapač na Zlínsku je pátou nejmenší obcí v České republice. Má 270 obyvatel a 90 domků. Procházka od cedule k ceduli člověku zabere sedm minut. Podle místních obyvatel je právě procházka obcí jednou z mála možností, jak si v nesnadné době vyčistit hlavu.

„Jsme malá obec, tady se moc daleko procházet nedá,“ říká místní obyvatelka Andrea. Horní Lapač navíc leží přesně na hranici okresu Zlín a Kroměříž, což pro zdejší představuje o to větší problém.

„Hned za hranicemi okresu stojí vojenská eskorta i s policisty a kontrolují lidi, kam jedou,“ popisuje starostka obce Jaroslava Hudečková (KDU-ČSL). Největším volnočasovým lákadlem byl dříve sportovní areál, jenže sportovní aktivity mají v současnosti utrum. Kvůli vládním opatřením obec přišla i o řadu dalších tradičních akcí.

„Vodění medvěda, ochutnávání slivovice, všechny akce už padly,“ stěžuje si obyvatelka Andrea. Otázkou zůstává, co bude s blížícími se velikonočními svátky. Místní obyvatelé i starostka už hledají alternativní řešení, aby pánové mohli vyrazit za děvčaty na pomlázku. „Aspoň kdyby ti chlapci chodili v rozestupech a po více skupinkách, abychom přivítali jaro,“ přála by si starostka Hudečková.

Vláda omezila pohyb v okresu a území obce do 21. března. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) si však nemyslí, že by po tomto termínu došlo k nějakému výraznému rozvolnění. Opatření se pravděpodobně prodlouží minimálně do Velikonoc.

 

ARCHIV: Článek – obsahující video reportáž – v původním vydání

 

(Tento článek vznikl v redakci zpravodajství CNN Prima News, autorem je Jakub Malovaný s přispěním Marka Veselého.)

Foto: Archiv CNN Prima News