PODPALUBNÍ DENÍK: 38

Téměř tříleté putování Afrikou po stopách pánů Hanzelky a Zikmunda zavedlo Tomáše Vaňourka a jeho Expedici Z101 na nejméně hostinná místa světa, jako je třeba pustá Sahara, Núbijská poušť nebo bažina Sudd. Společně se svým expedičním speciálem Georgem projel oblast Velké příkopové propadliny, metropole středovýchodní Afriky i proslulé národní parky, kde každý jeho krok provázela voda coby esence života.

Jak je tedy možné, že Afriku považujeme za suchý kontinent, ve kterém se prakticky nedá žít? Vždyť právě zde se nachází jedna z největších podzemích zásobáren pitné vody a osou cesty je Nil, nejdelší řeka tohoto světadílu, nemluvě o tom, že v Súdánu uprostřed pouště si dokonce můžete vychutnat pivo. „Bez vody není život. V Africe ale nenarazíte na místo, kde by život nebyl,” říká cestovatel a objevitel Tomáš Vaňourek, který přichází se svým režisérským debutem v době krize, kterou sami ještě nevnímáme.

Afrika je kontinentem extrému a výzvou tohoto nového dokumentárního filmu je změnit vnímání stereotypů. Krátký dokumentární snímek zachycuje cestu vody napříč středovýchodní Afrikou a poukazuje na některé stereotypy, které jsou s touto částí světa tradičně spojeny. A pokud Tomáš zmiňuje, že bez vody není život a za téměř tříleté putování Afrikou nenarazil na místo, kde by život neprospíval, znamená to tedy, že je vody nedostatek, nebo že s ní akorát neumíme správně zacházet? Kde se protíná osa nedostatku vody s jejím ztraceným či přehlíženým potenciálem? A jakou cestou se vlastně vydat?

Premiéra dokumentárního filmu Cesta vody proběhla na prestižním festivalu „Voda, moře, oceány“ a ve festivalovém prostředí snímek zůstane i nadále. K vidění bude v následujících týdnech napříč celou republikou – od Plzně až po Ostravu.

HODNOCENÍ OD AUTORA PODPALUBNÍHO DENÍKU:

„Osvěta, edukace, pojmenování skutečnosti a reality na základě vlastního poznání a výzkumu. Člověk si uvědomí, že je potřeba věci řešit, nikoliv jen suše konstatovat. Film, upozorňující na světový problém, za který jsme zodpovědní v podstatě všichni, avšak dává nesmírnou naději.“