Afrika na fotografiích cestovatelů Hanzelky a Zikmunda a stejná místa 74 let poté, zachycená na snímcích Expedice Z101, která už rok putuje po jejich stopách.

22. dubna 2022 je to přesně 75 let od začátku první cesty Hanzelky a Zikmunda napříč polovinou planety a přesně 1 rok od startu Expedice Z101, která se vydala po stopách těchto cestovatelů. Tomáš Vaňourek a Linda Piknerová se vydali ve speciálu jménem George na cestu Afrikou. O zážitky ze svých cest plných dobrodružství a poznání se každý týden dělí prostřednictvím reportáží, které přináší ve svém vysílání i na webových stránkách Český rozhlas Zlín. Za jeden rok jejich putování to bylo už 50 reportáží, které si můžete poslechnout i ze záznamu.

Expedice Z101 také samozřejmě v Africe hledá místa, která na svých fotografiích zachytili Hanzelka se Zikmundem. Ačkoli je to často až detektivní práce, daří se. Na sklonku roku 2021 byla v třetím patře 21. budovy Zlínského kraje otevřena výstava srovnávacích fotografií, která zachycuje proměnu Tuniska, Egypta a Súdánu a je k vidění až do 30. dubna 2022.

Tuto výstavu Expedice Z101 ve spolupráci s přáteli a Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně přenesli do virtuální online podoby, a tak vám ji můžeme nabídnout my.

Podívejte se, jak se Afrika změnila za 74 let.

 

Expedice Z101: Jak se mění svět a my s ním
Video: Srovnávací fotky z afrického putování Hanzelky a Zikmunda a Expedice Z101 74 let poté, 2022.

Zpracování: Jakub Malovaný, Jan Novotný
Střih: Jan Novotný
Komentář: Tomáš Vaňourek
Hudební podklad (housle a kytara): Stanislav Bartošík z kapely Fleret
Historické fotografie: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Mediální partner: Český rozhlas Zlín

 

ARCHIV: Článek v původním vydání

 

Autor: Růžena Vorlová, Český rozhlas Zlín