“Obrazy lásky v dějinách národa”

Divadelní adaptace slavného oskarového filmu Giuseppa Tornatoreho Cinema Paradiso je příběhem veselým, ale i křehce sentimentálním či půvabně nostalgickým. Hraje se v něm o tom, zda je láska více než naplnění osobního talentu navzdory tomu, že přetrháme vazby s nejbližšími a se svými kořeny.

Promítač Fredy je už takřka inventářem kina. Jednoho dne k němu do kabiny začne dolézat malý zvídavý klučina. Ten se nechá atmosférou v promítací kabině pohltit natolik, že se mu kino nakonec stane druhým domovem. A promítač Fredy tak trochu druhým otcem.

Sledujeme nejen dospívání chlapce, ale také vývoj české kinematografie. Anděl na horách, Kdyby tisíc klarinetů, Starci na chmelu, Sedmikrásky a další české filmy jsou součástí života malého městečka a podvědomě se zapisují i do myslí diváků.

A nakonec: není samotný život, který žijeme, neopakovatelným a báječným bijákem?

Režie se ujal Jozef Krasula, jehož křehkou, ale zároveň laskavě humornou divadelní poetiku jste si oblíbili v inscenacích o Otu Pavlovi, Bohumilu Hrabalovi a Janu Werichovi ve Studiu Z.

 

Realizační tým:

Režie: Jozef Krasula

Dramaturgie: Vladimír Fekar

Scéna: Fero Lipták

Kostýmy: Ján Kocman

Hudba: výběr

Videosekvence: Zdeněk Eliáš

Nápověda: Jana Drgová

Inspice: Petr Lukáš

 

Délka představení: 2 hod. 20 min. (včetně přestávky)

Premiéra: 09. 04. 2016

Derniéra: 24. 03. 2017

 

Obsazení:

Pavel Leicman (Fredy Vrba, promítač), Jana Tomečková (Marie, jeho žena), Radovan Král (Miloš Sedlák, režisér), Tamara Kotrbová (Alena, jeho matka), Markéta Kalužíková nebo Petra Králová (Elena Hofmanová, Milošova milá), Radoslav Šopík (Alois Hofman, Elenin otec), Zdeněk Julina (Luděk Osika, farář), Gustav Řezníček (Rudolf Marek, předseda MNV), Josef Koller (Mirek Bílý, kulturní referent), Martin „Čurda“ Juřík / Vladimír Fekar (Béďa, místní blázen), Petr Lukáš (Igor Šrom, pošťák), Pavel Vacek (Václav Hořčička, spolužák), Marie Vančurová (Zděnka Ovesná, spolužačka / Vojáci, diváci, občané), Jana Drgová (Veruna Baroňová, spolužačka / Vojáci, diváci, občané), Pavla Daňková (Dáša Plšková, spolužačka / Vojáci, diváci, občané), Vojtěch Johaník (Karel Kužel, spolužák / Vojáci, diváci, občané), Marek Příkazký (Antonín Duda, spolužák / Vojáci, diváci, občané), Jakub Malovaný (Jozef Lenárt, spolužák / Vojáci, diváci, občané)

 

Ocenění:

Divácká anketa Aplaus 2016: 2. místo v kategorii “Inscenace sezóny 2015/2016”