„Situační komedie“

John Brown je taxikář, který léta utajuje skutečnost, že má dvě manželky. Vše klape kvůli přísně dodržovanému harmonogramu. Jednoho dne se však kvůli okolnostem dostane do nemocnice a na policii. Nepodaří se mu tak dodržet svůj časový harmonogram a rozjíždí se velký kolotoč lží, do kterých se stále více zamotává. Zajímavé to začne být, když se ke všemu přiznává a poprvé říká pravdu, nikdo mu však nevěří.

Ray Cooney (1932) jako autor divadelních komedií se stal už za svého života legendou a v roce 2005 obdržel od anglické královny za služby dramatu Řád britského impéria. Je rovněž nositelem mnoha divadelních ocenění. Je obdivován i ve Francii a Francouzi ho přezdívají „anglický Feydeau“.

Srovnání s jedním z nejslavnějších francouzských dramatiků není náhodné, protože jeho komedie, s úspěchem hrané už téměř padesát let po celém světě, potvrzují, že Cooney je „mistr frašky“. Jeho hry odkazují k nejlepším tradicím anglické komedie, jsou plné překvapivých situací a neschází jim tradiční britský humor. Už jeho první hra, napsaná v roce 1966 (One for the Pot), mu přinesla okamžitou slávu. Tajemství úspěchu jeho her tkví částečně v tom, že Cooney začínal původně jako komediální herec. V roce 1983 založil věhlasné Divadlo Komedie a traduje se, že před londýnskou premiérou každé své nové komedie ji nejprve hrál a upravoval před publikem malých měst a vesnic v okolí. Až když s ní byl spokojený, uvedl ji na West Endu. 1 + 1 = 3, v originále Run For Your Wife, je jeho nejúspěšnější komedií. Napsal ji v roce 1983 a její premiérou na West Endu otevíral své divadlo. Uváděla se devět let. V české premiéře se objevila až v roce 1993 na jevišti pražského divadla ABC.

 

Realizační tým:

Překlad: Břetislav Hodek

Úprava textu: Tomáš Matlenga a soubor

Režie: Tomáš Matlenga

Písně: Petr „Sidney“ Matěj (Ochotnická) a Tomáš Matlenga (Závěrečná)

Inspice a nápověda: Katka Sládková

 

Délka představení: 1h. 40m. (bez přestávky)

Premiéra: 30. 1. 2020

Derniéra: Z důvodu koronavirové epidemie představení nemělo derniéru a v roce 2020 bylo staženo z repertoáru proskovického divadla.

 

Obsazení:

Ivan Lerch (John Brown), Zdeňka Filipovská (Barbara Brownová), Kamila Formanová (Mary Brownová), David „Lojza“ Lyčka (Stanley), David Michálek (Bobby Franklyn), Jakub Malovaný (Detektiv seržant Throughton), František Hvizd (Detektiv seržant Porterhouse), David Michálek (Reportér)