V sobotu 21. září 2024 oslaví firma Baťa 130 let od svého založení. Věříme, že není třeba dodávat, jakých úspěchů v historii dosáhla a jak velký příběh doposud napsala. Baťa však nejsou jenom boty. Naopak. Baťa je hlavně nadčasová filozofie, která i po všech těch letech skvěle funguje. Při příležitosti blížícího se výročí pro vás připravila Nadace Tomáše Bati řadu akcí, které rozhodně budou stát za to a u kterých byste v žádném případě neměli chybět.
„V čem je filozofie Baťa stále živá, respektive, v čem spočívá její nadčasovost? Tomáš Baťa to vyjádřil sám, a to téměř před sto lety svým citátem: Neodkazuji budovy a stroje, to jsou jen hromady cihel, betonu a železa. Odkazuji systém, který zůstává k užitku všem. A když říká všem, opravdu tím myslí všechny. Zmíníme-li dneska filozofii Baťa, ještě pořád převládá mýtus, že je určena jenom podnikatelům či manažerům, ale tak tomu opravdu není. Filozofie Baťa je určena každému, kdo cítí potřebu po lepším a kvalitnějším životě a kdo je ochoten se o to sám přičinit.“
VIII. ročník Festivalu Týden Baťa se ponese v duchu hesla „Život je pohyb“
Řada besed, přednášek, komentovaných prohlídek i několik doprovodných akcí. Taková je nabídka letošního Festivalu Týden Baťa, který pořádá Nadace Tomáše Bati už po osmé. Tentokrát se bohatý program ve dnech 16.-19. září 2024 ponese v duchu 130 let firmy Baťa a taky baťovského hesla „Život je pohyb“.
Ikonickým heslem apeloval Tomáš Baťa na nutnost neustále se posouvat vpřed, a to jak v profesním, tak i v osobním životě. „Baťova schopnost rozpohybovat téměř cokoliv a také kohokoliv, kdo jen trochu chtěl, byla obdivuhodná. Lidské chtění považoval Tomáš Baťa za nejsilnější hybnou sílu na světě, proto jsme letošní program festivalu soustředili na faktory, které vedou lidi ke změně,“ říká Jakub Malovaný, projektový manažer Nadace Tomáše Bati.
V programu letošního ročníku Festivalu Týden Baťa nechybí znalci baťovské historie, avšak ani osobnosti z řad cestovatelů, sportovců či odborníků na zdravý životní styl. „Máme upřímnou radost, že téma Baťa není pojímáno jenom historicky, ale že stále častěji rezonuje i v souvislosti se současnými tématy. Zdravý životní styl, pohyb, cestování, ale taky témata v ekonomickém a dopravním prostředí jsou stále aktuální a řešíme je dnes, stejně jako je obdobným způsobem řešil Tomáš Baťa. A co je podstatné – není nutné se inspirovat konkrétními kroky, nýbrž postojem a přístupem k dané problematice,“ sdělila Gabriela Končitíková, ředitelka Nadace Tomáše Bati.
V pěti festivalových dnech navštíví zlínskou vilu Tomáše Bati například historik David Valůšek, který se zaměří na to, jak firma Baťa prodávala boty, o významu zlínského letectví bude přednášet publicista Pavel Stojar a o zdravém životním stylu bude hovořit specialista Petr Havlíček. „Zajímavá pak bude určitě také přednáška cestovatele Tomáše Vaňourka z Expedice Z101, který spolu s vedoucí Archivu H+Z Magdalenou Preiningerovou popíše, jak se mění svět a my s ním, což rozhodně doporučujeme. Návštěvníci by si ale rozhodně neměli nechat ujít ani sportovní odpoledne, které nabídne jednak boxerský workshop přímo v zahradě u vily, stejně jako následnou neformální besedu s prvotřídními sportovními trenéry,“ doplňuje Jakub Malovaný.
Vstupné na všechny akce v Baťově vile je dobrovolné, nicméně pořadatelé doporučují si včas rezervovat místo na emailu sekretariat@batova-vila.cz, protože kapacita prostor je omezená. Kompletní program festivalu je k dispozici na www.nadacetomasebati.cz.
Letošní VIII. ročník Festivalu Týden Baťa pořádá Nadace Tomáše Bati ve spolupráci s Památníkem Tomáše Bati ve Zlíně, Klubem H+Z a Zlínským architektonickým manuálem, a to za podpory statutárního města Zlín a Zlínského kraje.
Ten, který zapsal firmu Baťa do Guinessovy knihy rekordů. Tomáš Baťa junior by oslavil 110. narozeniny
V úterý 17. září 2024 si připomeneme 110. výročí narození Tomáše Bati juniora, jediného syna Marie a Tomáše Baťových, který stál v čele firmy Baťa devětatřicet let, o rok déle než jeho otec. Nadace Tomáše Bati chystá při příležitosti tohoto výročí vzpomínkový akt přímo v zahradě Baťovy vily, ten se uskuteční přesně v den Baťových nedožitých narozenin od 10 hodin.
Během pietního aktu, který společně s Nadací Tomáše Bati pořádá město Zlín, zavzpomíná na Tomáše Baťu juniora hned celá řada osobností, která přišla s podnikatelem světové úrovně do styku. „Nebudou však chybět ani další důležití lidé společenského života, jako například primátor města Zlína Jiří Korec, zástupci Zlínského kraje či Univerzity Tomáše Bati, o jejíž založení se ve Zlíně Tomáš Baťa výrazně zasadil,“ sdělila Gabriela Končitíková, ředitelka Nadace Tomáše Bati.
O kulturní program se postarají manželé Petra a Radovan Královi, herci Městského divadla Zlín, kteří zazpívají několik písní ze svého bohatého hudebního repertoáru. Shodou okolností právě Radovan Král, čerstvý držitel Ceny Aplaus, hraje postavu Tomáše Bati juniora v inscenaci Baťa III, kterou uvádí zlínské divadlo v Památníku Tomáše Bati. „K inscenaci Baťa III jsem si vybudoval velmi hluboký vztah. Těší mě, že jsme společně s kolegy vytvořili něco hodnotného, něco, co opravdu oslovilo lidi, kteří mají baťovský příběh rádi,“ netají své nadšení stálice zlínského uměleckého souboru.
PŘÍLOHA: ZE ŽIVOTA TOMÁŠE BATI JUNIORA
Tomáš Baťa junior se narodil v roce 1914. Jeho otec měl obavu, aby díky postavení neměl Tomík, jak byl mnohými familiárně nazýván, těžší dětství, a to zejména v tom smyslu, že by nedokázal plně rozvinout svůj potenciál, protože by vyrůstal v prostředí, které mu nabídne a taky umožní všechno. Výchovu měl tedy Tomáš Baťa junior poměrně přísnou, avšak vedla k tomu, že když nastaly časy, které žádaly pevné rozhodnutí a odvahu, byl toho schopen.
Už jako dítě studoval na zahraničních školách, ale samozřejmě i těch zlínských. Středoškolská studia absolvoval ve Zlíně, na škole, kterou firma Baťa založila, a sice na Baťově škole práce pro mladé muže. Tomáš Baťa si u všech vyžádal, aby k jeho synovi přistupovali bez jakýchkoliv privilegií.
Smrt otce zasáhla Tomáše Baťu juniora v době, kdy ještě nebyl plnoletý. Vedení firmy Baťa se ujal jeho strýc Jan. Tomáš junior se účastnil většiny důležitých aktivit kolem firmy a Jan spolu s Hugem Vavrečkou, Dominikem Čiperou a dalšími řediteli firmy Baťa mu byli nápomocni. Před fašistickou okupací se nakonec uchýlil do Kanady, kde založil v roce 1939 továrnu Batawa.
Během války spolupracoval s exilovou vládou a podporoval československý odboj. V roce 1947 započaly jeho spory se strýcem Janem o vlastnictví firmy Baťa, ukončeny byly až v roce 1962. Podle závěrečného rozsudku byla všechna práva ke společnostem Baťa – vyjma těch pěti, které založil Jan – „vyplacena, přiznána a navždy vrácena“ Tomáši Baťovi juniorovi. Ve své autobiografii Tomáš Baťa mladší uvedl, že jeho otec by byl potěšen jeho bojem: „Když se dívám na jeho portrét ve své kanceláři, skoro ho slyším, jak se směje a říká – to dítě tedy muselo o ten podnik bojovat, nespadl mu jen tak do klína. Není to úžasné?“
Ačkoliv byly spory mezi Janem a Tomášem zjevné, je pozoruhodné, že oba o sobě mluvili s úctou a Tomáš Baťa junior se později silně zasadil o rehabilitaci Jana Antonína Bati, který byl neprávem označen za kolaboranta s nacistickým režimem.
Tomáš Baťa junior byl mimo jiné nositelem nevyššího kanadského vyznamenaní Řádu Kanady nejvyššího stupně, nositelem řádu Tomáše Garrigue Masaryka, držitel Bílého kříže na Slovensku, stejně jako získal několik čestných doktorátů a dalších ocenění. Firmu Baťa dovedl k největšímu světovému rozmachu, i díky jeho vedení byla v roce 2004 zapsána do Guinessovy knihy rekordů jako největší výrobce obuvi, který během své existence prodal přes 14 miliard párů obuvi.
V rámci restituce byl Tomáši Baťovi juniorovi přiznán pouze majetek, který v minulosti patřil jeho matce a do tohoto majetku mimo jiné patřila i rodinná vila na Čepkově ve Zlíně. Tu nechal zrekonstruovat a založil v ní vlastní nadaci, která svou činnost zahájila v roce 1998. „Tomáš Baťa junior si přál, aby nadace podporovala mladé lidi ve vzdělanosti a odhodlání k podnikání. Jsem velmi potěšena, že právě při příležitosti připomenutí jeho 110. výročí narození otvírá Nadace Tomáše Bati studentský klub pro studenty středních škol a zahajuje edukační program pro žáky základních škol. Myslím si, že Tomáš Baťa junior by byl těmito aktivitami potěšen,“doplnila Gabriela Končitíková, ředitelka Nadace Tomáše Bati.
130 let inspirace. Oslavte výročí firmy Baťa společně s Nadací Tomáše Bati
Koho by napadlo, když 21. září roku 1894 podávali sourozenci Baťovi na zlínském úřadě žádost o udělení živnostenského oprávnění, do jakých rozměrů o několik let později jejich firma vyroste. Od důležitého dne uplyne už 130 let a asi netřeba dodávat, jakých úspěchů za tu dobu firma Baťa celosvětově dosáhla. Při příležitosti blížícího se výročí chystá Nadace Tomáše Bati speciální víkendovou oslavu.
OSLAVY V DOMĚ, KDE SE PSALA HISTORIE
Slavit se bude ve zlínské vile Tomáše Bati hned dva dny, nejenom v sobotu 21. září, ale také v neděli 22. září. „V sobotu, na den přesně 130 let od založení firmy Baťa, si s širokou veřejností připijeme v zahradě a společně pak za zvuku stylové muziky rozsvítíme Baťovu vilu do barev české trikolóry. Ve vile bude navíc možné zhlédnout unikátní a málo známé dobové záběry Tomáše Bati, stejně jako záběry ze života v továrně,“přibližuje Gabriela Končitíková, ředitelka Nadace Tomáše Bati s tím, že vstup na sobotní program je zdarma a přijít může kdokoliv.
O den později, v neděli 22. září, se pro změnu uskuteční dvě zcela jedinečné komentované prohlídky Baťovy vily, které navíc obohatí přítomnost herců Městského divadla Zlín. „Vilou se po letech opět projdou významné osobnosti, které mají s domem, co dočinění. Přítomný bude samozřejmě její majitel Tomáš Baťa, kterého ztvárnil Gustav Řezníček už v divadelní inscenaci Baťa Tomáš, živý, chybět nebude Jan Antonín Baťa v podání Rostislava Marka, který si stejnojmennou postavu zahrál v představení JÁ, Baťa, avšak svou návštěvou nás poctí i Radovan Král coby Tomáš Baťa junior a Pavel Vacek jakožto František Lýdie Gahura – oba herci tyto postavy důkladně znají z aktuální inscenace Baťa III,“ vyjmenovává Jakub Malovaný, projektový manažer Nadace Tomáše Bati, podle kterého půjde pravděpodobně o poslední společné a o to víc ojedinělé setkání všech tří „divadelních“ Baťů. Herci budou výklad komentovaných prohlídek vily, které začnou v 16 a v 19 hodin, doplňovat, takže z jejich úst zazní řada zajímavých informací. Vstupenky na prohlídky zakoupíte na www.nadacetomasebati.cz.
PŘÍLOHA: 130 LET INSPIRACE
O povolení k podnikání požádal 21. září 1894 Antonín Baťa mladší, který tak učinil po vzájemné dohodě se sourozenci – starší sestrou Annou a mladším bratrem Tomášem. Ačkoliv byla firma nahlášena na Antonínovo jméno, dohoda mezi sourozenci byla, že si všechno budou dělit rovným dílem.
Vzhledem k tomu, že měli sourozenci zkreslený pohled na úspěch v podnikání, dopadl jejich první rok katastrofálním výsledkem, který směřoval k jedinému – ke krachu. „Připustit si krach, to bylo pro Tomáše Baťu nepředstavitelné. Znamenalo to pro něj společenskou smrt. Rozhodl se však nepříznivé situaci postavit. Během následujícího roku se naučil základní principy, kterými se musí úspěšné podnikání řídit – například, že lidé musí být hmotně odpovědní za práci, kterou vykonávají, že dokonale znají celý proces výroby, ale specialisté jsou pouze na jednu činnost z ní, a taky, že se jim neplatí za práci, kterou není možné dále prodat,“doplňuje Gabriela Končitíková, která se odkazu Baťa věnuje sedmnáct let.
Pravděpodobně nikdo z trojice sourozenců Baťových na začátku své podnikatelské kariéry nepředpokládal, že v roce 1928 bude Československo největším exportérem obuvi na světě, a to právě díky rozsáhlé výrobě firmy Baťa. Stejně tak by málokdo tehdy tipoval, že se Baťům podaří kompletně změnit jedno celé odvětví, že řemeslo pozvednou na průmysl. Ba co víc, takřka s jistotou můžeme tvrdit, že by se tehdy nenašel nikdo, kdo by si pomyslel, že jednou bude podnik Baťa figurovat i v Guinessově knize rekordů.
–
Zdroj: Nadace Tomáše Bati