Letos uplyne už sto let od okamžiku, kdy přišel Tomáš Baťa s nápadem, že si firma Baťa uspořádá vlastní prvomájovou oslavu, která následně každoročně přilákala do Zlína tisíce návštěvníků. V devadesátých letech na tuto tradici navázala Nadace Tomáše Bati, snažící se držet původní myšlenky, a sice aby oslava stále vyvolávala emoce, podněcovala k tvořivosti a také ke sdílení.
Prvomájové oslavy, respektive průvody, má mnoho lidí pořád spojeno s komunistickými oslavami svátku práce. Nabízí se proto otázka, jak vlastně baťovská oslava svátku práce vznikla. A rovnou je třeba uznat, že prvotní impuls byl tak nějak – lidově řečeno – z trucu. Jak už tomu u Tomáše Bati občas bylo, jednoduše se mu nelíbilo, že komunistická strana, která byla jeho častým odpůrcem, slaví svátek pracujících, přitom co on je největším zaměstnavatelem v kraji. Proto Baťa jednoho dne prohlásil, že je potřeba, aby i firma Baťa měla vlastní oslavu svátku práce, jakožto určité poděkování a vzdání úcty pracujícím dělníkům.
„Tomáš Baťa pojal první prvomájovou oslavu poměrně osobitě, rozhodl se pozvat spolupracovníky k sobě domů. Toho dne byl položen základní kámen oslav, které brzy nabyly na významu i rozsahu a staly se nedílnou součástí firemního života,“ vysvětluje Gabriela Končitíková, ředitelka Nadace Tomáše Bati s tím, že jednotlivé dílny a oddělení se na tuto jedinečnou událost připravovaly i několik týdnů dopředu. Oslavy začaly plnit společenský význam nejen samotným slavnostním dnem, ale právě s ním spojenými přípravami a následným sdílením veškerých zážitků.
Ke zmíněným ideálům se dlouhodobě snaží přiblížit Nadace Tomáše Bati, kterou založil a slavnostně otevřel Tomáš Baťa junior 1. května 1998, jak jinak než v rámci prvomájové oslavy. „Nejsme firma, která by mohla dát stovkám lidí na vědomí, jak si váží jejich práce a prostřednictvím oslavy jim za tuto činnost poděkovat. Prvomájové oslavy však vzbuzovaly emoce, o kterých lidé následně dlouho debatovali a vzpomínali na ně. Snažíme se navázat alespoň na tuto část a připojit ještě druhou zásadní baťovskou myšlenku, že emoce spojují. Zejména v dnešní době si myslíme, že je velmi důležité vytvářet příležitosti, kdy mohou rodiče strávit den s dětmi u různých aktivit, v krásném prostředí, a vytvářet zážitky, které je spojují. Jsem velmi ráda, že Tomáš Baťa junior považoval za důležité tuto tradici obnovit, my v ní pokračujeme a město Zlín ji podporuje,“ říká Gabriela Končitíková.
Prvomájová oslava ve vile Tomáše Bati se nese v duchu hudby, kultury a zábavy pro všechny věkové kategorie. Každý rok pak přichází Nadace Tomáše Bati i s novinkami, které prvomájové oslavy vždycky obzvláštní. „Největší letošní novinkou budou stoprocentně tvůrčí dílničky, kde si děti budou moct vyrobit drobnosti z kůže, poskládat model baťovského domku, umíchat si svůj vlastní čaj anebo si namalovat tričko. A když mluvíme o dílničkách, myslíme to doslova. Moduly plnící funkci dílniček nám dlouhodobě zapůjčila vizovická společnost KOMA Modular, po prvomájové oslavě zůstanou i nadále v zahradě vily Tomáše Bati a bude se v nich odehrávat další program, který návštěvníkům v létě zpříjemní pobyt v naší zahradě,“ doplňuje Jakub Malovaný, projektový manažer nadace Tomáše Bati.
Kromě programu a aktivit pro děti se může celá široká veřejnost těšit kupříkladu na výstavu Baťa Sobě, kterou vytvořila výtvarnice Bára z Nikolajky ve spolupráci s papírnictvím Be nice, odpočinkovou zónu, představení nové baťovské inspirativní kávy, vystoupení kouzelníka Ondřeje Sládka, nebo koncert skupiny Pop-Up v čele s hercem Štěpánem Princem. Zahájení programu je v 10 hodin a program v zahradě Baťovy vily potrvá až do brzkého odpoledne.
Tradiční oslava 1. máje, kterou pořádá Nadace Tomáše Bati, by nemohla proběhnout bez podpory statutárního města Zlín a společností Baťa, Continental a Vitar.
Zdroj: Nadace Tomáše Bati