Sedmnáct rozhovorů s lidmi na Zlínsku tvořícími a žijícími, s osobnostmi, které mají nepopiratelný vliv na kulturní scénu i region jako takový. Čtenáři je naleznou v nové knize inspicienta Jakuba Malovaného s příznačným názvem Sedmnáct. Ilustroval ji herec Marek Příkazký a křest bude 29. března v Dílně.

Sedmnáct rozhovorů s lidmi na Zlínsku tvořícími a žijícími, s osobnostmi, které mají nepopiratelný vliv na kulturní scénu i region jako takový. Čtenáři je naleznou v knize s příznačným názvem Sedmnáct, která vyšla 17. března 2017.

Herci Rostislav Marek, Radovan Král, Jan Řezníček či Tomáš David, muzikanti Zdeněk Hrachový, Pepa Tichánek či Zuzana Šuláková, majitel produkční agentury Michal Žáček, divadelní kritik Marcel Sladkowski i dlouholetá tajemnice zlínského divadla Eva Kalendová. To jsou osobnosti, se kterými se lze prostřednictvím Sedmnáctky seznámit. V rozhovorech, ve kterých mluví o svých životních touhách, o věčném hledání inspirace a cestě k pomíjivému úspěchu, i v medailoncích, ve kterých je představují jejich blízcí či jiné osobnosti.

Přidanou hodnotou celé knihy jsou kresby Marka Příkazkého. Všechny osoby, jež se v knize vyskytují, jsou exkluzivně právě pro tuto příležitost nakresleny, a to zcela originálním stylem.

Jde o Jakubovu třetí knihu. První, sbírka rozhovorů s názvem Rozhovory (2007 až 2011), vyšla před šesti lety, druhá – Umělci na šňůře – vyšla v roce 2013 a jde o oficiální publikaci k třicátému výročí vizovické kapely Fleret.

„Poprvé se ve své tvorbě věnuji kraji, z něhož pocházím. Jde o materiál, na kterém jsem pracoval řadu měsíců a vykresluje zlínskou kulturní scénu, respektive Zlínsko samotné a zachycuje osobnosti a příběhy. Čtenářům ho ukazuji jako kraj živý, plný zajímavých lidí, na které můžeme být hrdí. V knize jsou lidé na Zlínsku žijící a tvořící, přibližně půl napůl muzikanti a herci. V obsahu nalezneme například Zdeňka Hrachového z kapely Fleret, Pepu Tichánka z Avion Big Bandu, dále pak herce Rosťu Marka, Honzu Řezníčka, Tomáše Davida nebo Radovana Krále… Ale nejen ty. Zahrnul jsem do knihy i osobnosti, které nejsou na první pohled příliš vidět, avšak zásadně ovlivňují kulturní život u nás, jako třeba Michal Žáček, majitel agentury Velryba, Eva Kalendová, dobrá duše zlínského divadla a dlouholetá tajemnice hereckého souboru či kritik Marcel Sladkowski. Rozhovory jsou o potkávání, o povídání, o vzájemnosti. Jsou živé. Můžu si je vést směrem, který je pro mě zajímavý a doufat, že bude ve výsledku zajímavý i pro čtenáře. V rozhovorech můžu objevovat, odkrývat různé vrstvy a vzpomínky,“ říká autor.

„Sedmnáctka“ bude pokřtěna ve středu 29. března v Dílně Městského divadla Zlín. Večerem provede herec Vojtěch Johaník, který na pódiu postupně přivítá kmotry knihy Zdeňka Hrachového a Stáňu Bartošíka, „hnací motor“ kapely Fleret, a barda zlínského hereckého souboru Rostislava Marka i vzácné hosty Tomáše Davida či zlínskou cabaret-punkovou formaci Franc Alpa.

Vstup na slavnostní křest je zdarma. Návštěvníci si budou moct zakoupit knihu za zvýhodněnou cenu 200,- Kč.

Kde se dá kniha zakoupit…

Na pokladně MDZ a v Dílně MDZ, a to za zvýhodněnou cenu 200,- Kč.

Dále ve vybraných knihkupectvích ve Zlínském kraji, například ve zlínském Kanzelsbergeru (Nám. Míru) či Kosmasu (Svit), vizovickém Knihkupectví Lípa či luhačovickém Knihkupectví Lekešová.

Knihu je možné si také objednat na emailu jakub.malovany@seznam.cz.

Ukázky…

ZLÍNSKÉ DIVADLO V PROMĚNÁCH ČASU

Rostislav Marek, herec

„Bohužel nedokážu posoudit kvalitu tohoto představení, ale ta euforie okolo byla fakt veliká. Pamatuju si, že se musely dokonce prodávat i polštářky na schody, za třicet korun, neboť bylo vždy opravdu beznadějně vyprodáno. Připadal jsem si jako rocková hvězda. Podepisoval jsem se dívkám na ruce, na stehna a fotografoval se na polaroidy. Dokonce se stal i jeden velmi kuriózní příběh…“

DIVADLO Z POHLEDU KRITIKA

Marcel Sladkowski, divadelní kritik

„Mnohem raději píšu kritiky, které tvůrce potěší, ale jak už to tak bývá, ne všechno se vždycky podaří. U mě je spíš důležité to, abych si stále držel jistou mírou nezávislosti. Přece jenom jsme na malém městě, kde se všichni více méně známe, s některými herci a režiséry jsme dokonce přátelé, a vždycky je důležité, aby se vztah, jejž k určitým lidem mám, neprojevil v psaní o jejich práci.“

KOMEDII? NEBO RADĚJI DRAMA?

Radovan Král, herec

„Za to, že jsem často do komediálních rolí obsazován, nemůžu. Určitě to není nějaká moje touha. Pravděpodobně to pramení z toho, že komediální role, které jsem tady hrál, byly úspěšné, a tak mě režiséři znovu rádi využívají. Ono je to ale dvousečné. Když je takových rolí příliš, často se začíná mluvit o takzvaných škatulkách. V kritice se pak dočítám, že tohle u mě už viděli, jenže to je samozřejmé, tomu se člověk při počtu inscenací, které v divadle produkujeme, nevyhne. I tak mám ale komediální role rád.“

Více informací…

www.jakubmalovany.cz

www.facebook.com/jakubmalovanypublicista

 

ARCHIV: Článek v původním vydání

 

Zdroj: www.divadlozlin.cz