Vydáte-li se ze Zlína směrem na Vizovice, nejspíš narazíte na obec Zádveřice. Z hlavní cesty uvidíte útulný sportovní areál, v němž se, rok co rok, pokaždé v červenci, koná Rocková noc pod hvězdami. Malý festival s velkou, neopakovatelnou a čistě valašskou atmosférou. Ani letos tomu nebylo jinak. Muzika zněla pod hvězdami již podesáté.

Rocková noc pod hvězdami je festival rodinný a přátelský. Je provoněn slivovicí i gulášem. Ale hlavně je pověstný vždy zajímavým hudebním programem. Jeho zakladatelem a hlavním organizátorem je Zdeněk Hrachový z „domácí“ kapely Fleret. „Všechno jsem vždycky dělal pro Fleret. Mám mezi muzikanty mnoho kamarádů a třeba jeden nás bere na svůj festival na Vysočinu, druhý zase na Slovensko a třetí dejme tomu do Čech… No a já je můžu na oplátku pozvat na vlastní festival do Zádveřic. To byla odjakživa moje hlavní myšlenka – oplatit pozvání kamarádům a společně si zahrát,“ vysvětluje valašský bard, přezdívaný Hrach, proč se do organizace festivalu vlastně vrhl. S pořádáním přehlídek má mnohaleté zkušenosti, před Rockovou nocí pod hvězdami se věnoval třeba Valašskému frgálu a také festivalu Vizovické rockové legendy, díky němuž oživoval místní legendární kapely. Znovu se dali dohromady například Kolíci, Celsius či Apostrof. Ale zpět do Zádveřic. Zpět na Rockovou noc pod hvězdami.

Zdeněk Hrachový skutečně sestavuje každoročně pestrý hudební program, jenž se vyhýbá veškeré komerci. Sází na legendy, interprety regionální, ale také slavící. Posledně jmenovaný aspekt letos dopomohl k exkluzivní podívané. Neslavila jen Rocková noc pod hvězdami, ale téměř všichni účinkující. Posuďte sami: Schelinger Revival vzpomněl svým koncertem na rockového velikána, který by letos oslavil pětašedesát let. Skupina Laura a její tygři přijela do Zádveřic oslavit třicet let, a to i s novým dvojalbem, obsahujícím legendární debut Žár trvá a novinku Továrna na sny. A nechybělo Turbo, matador na české hudební scéně, slavící třicet pět let. „Stále se snažím spíš o příjemný hudební festival, o přehlídku kvalitních kapel, ale je pravda, že během dne děláme i drobné soutěže, a to ve spolupráci s Berounským pivovarem, který je na akci každý rok přítomen. Aspoň tak vyplníme nutné pauzy, než se kapely nazvučí a nachystají. Mimochodem, co se piva týče, tak většinou je v Zádveřicích deset až dvanáct druhů piv,“ usmívá se kapelník Fleretu. V minulosti se na Rockové noci pod hvězdami už představili třeba Mňága a Žďorp, Premier, Ciment, Vlasta Redl s kapelou nebo Katapult. Uvidíme, co přinese ročník příští – ročník jedenáctý.

Jedno je ovšem jisté a jasné. Ten letošní ročník Rockové noci pod hvězdami byl opět vynikající. Byla to oslava vskutku důstojná. Oslava nezapomenutelná. Oslava jaksepatří valašská.

Zádveřice01

Co byste Rockové noci pod hvězdami popřáli do dalších let?

Fanoušci a dlouholetí přátelé kapely Fleret, pravidelní návštěvníci Rockové noci pod hvězdami, dostali dvě jednoduché otázky. V čem je podle nich zádveřický festival výjimečný? A co by mu do dalších let popřáli?

Milan Bureš
Rocková noc pod hvězdami? To je vždy setkání výjimečných lidí. Setkání s přáteli a lidmi, se kterými se třeba i rok nepotkáš. Vždy je tady nepopsatelná atmosféra, výborné pochutiny a nápoje. To vše při perfektní muzice. Co si přát více? Každá Rocková noc, a s tím se už musí počítat, je náročná hlavně na játra, ledviny a ostatní orgány, až se z toho člověk potom sakra dlouho vzpamatovává. Ale stojí to za to. Nejúžasnější je to nedělní probuzení a celé ráno v Zádveřicích. Zpravidla většina skalních příznivců a někdy i účinkujících přespává na louce hned vedle areálu ve stanech, v autech a v různých příbytcích. Během ranního setkání se důkladně skládá celá mozaika z matných vzpomínek. Co bylo a jak bylo, s kým bylo a nebylo. Pořadatelé připraví různé vyprošťováky a česnečky. To je každoročně taková sranda a masáž smíchem, že se nechce ani odjet domů. Zkrátka, to dopoledne, to je vždy nezapomenutelný zážitek a možná by i některé příběhy bylo vhodné zaknihovat. Celému tomu festivalu bych nepřál nic jiného, než aby to v tomto duchu pokračovalo dál. V duchu, v jakém je to nastartováno. Neboť dnešní doba k velkému setkávání moc nenahrává, to vidíme na posledních událostech ve světě.

Libor Mysliveček
Na Rockové noci pod hvězdami je vždy přátelská atmosféra, což je dané i samotným komorním zádveřickým prostředím. Všichni jsou tady spokojení a chovají se k sobě slušně. Žádná ochranka není potřeba. Vždy se tady potkám s hromadou dobrých lidí, kamarádů a muzikantů. Nejde o žádnou obrovskou přehlídku, Zdeněk Hrachový sem zve více méně spřátelené kapely. Přál bych si, aby to všechno takhle vydrželo dál. Aby byl i nadále pestrý program, pěkné počasí a slušná návštěva.

Tomáš Matýsek
Rocková noc pod hvězdami se může pochlubit naprosto luxusním areálem. Člověk si zde připadá jako v přírodě. Každý rok tady panuje přátelská atmosféra. Rockové noci bych popřál co nejvíce dalších ročníků, spokojených kapel a návštěvníků.

Laďa Chromeček
Rocková noc pod hvězdami probíhá vždy krátce po festivalu Masters Of Rock, jenž se koná v nedalekých Vizovicích a jenž je celosvětová záležitost, co si budeme povídat… Kdežto Rocková noc je místní a hlavně pro místní. A i přesto, že jsou všichni lidé z okolí přehlceni bigbítem právě z Masters Of Rock, tak sem přijedou a vytvoří naprostou pohodu. Vždycky je to velký zážitek. Všechno funguje, hlavně díky Zdeňkovi Hrachovému, a skutečně je zde domácí podnebí. Rockové noci bych popřál co nejvíc dalších ročníků, pochopitelně, ač vím, že to stojí mnoho úsilí, peněz a práce. Jsem přesvědčený, že sem se lidé budou vždy vracet, což je koneckonců vidět i na vzrůstající návštěvnosti.

Soňa Böhnelová
Rocková noc je výjimečná svou atmosférou. Navíc to není velký festival, je to festival tak akorát. A organizují jej Valaši, což je znát. Úžasné. Jsem z Prahy a pokaždé se ráda do Zádveřic vracím. Stále vzpomínám na ročník, kdy zde hrál Fleret naposledy společně s Jarmilou Šulákovou. Všem se draly slzy do očí, když tato dáma spustila. Rockové noci pod hvězdami bych popřála, aby zůstala taková, jaká je. Je totiž jedinečná.

Standa Ludvík
Tato akce je podle mě výjimečná svým sousedským duchem a domácí atmosférou. Já jsem tady už popáté, a to i přesto, že sem jezdím až z České Lípy, což je nějakých 360km. Připadám si tady jako doma. Díky Rockové noci jsem se seznámil i s lidmi z obce Zádveřice, kteří mě sem vždy zvou ještě na podzim na zabíječku, a jsem za to rád. Moc se mi tady líbí, všechno mi vyhovuje, mám rád Fleret. A co bych Rockové noci popřál? Určitě další x-leté pokračování!

Franta Homolka
Do Zádveřic na Rockovou noc jezdím moc rád, a to jednak z toho důvodu, že se mi vždy líbí její program a celková organizace a jednak z toho důvodu, že mám Valašsko obecně nesmírně v lásce. I já sem jezdím těch 400km z Českolipska, konkrétně z obce Brenná, a rozhodně nelituji. U nás na vesnici, kde žije například i mnoho Pražáků, uvidíš jen těžko to, co tady na Valašsku – aby k sobě měli lidé tak blízko, měli se rádi a měli si co říct. Rockové noci pod hvězdami bych rád popřál šťastné pokračování a nám všem pevné zdraví, abychom se mohli vracet.

 

Poznámka: Již brzy se zde na webu objeví také exkluzivní rozhovory s vybranými interprety, kteří letos na Rockové noci pod hvězdami vystoupili.

 

ČTĚTE TAKÉ:

TŘI OTÁZKY PRO kapelu Fleret před Rockovou nocí pod hvězdami 2016

FESTIVALOVÝ SPECIÁL: Rocková noc pod hvězdami 2014 – akce, která neodmyslitelně do Zádveřic patří

 

Foto: Horní Podřevnicko.cz