Daniel Landa je momentálně na svém narozeninovém turné, v rámci kterého slaví padesáté narozeniny. Po čtyřech letech se vrátil do velkých hal, a to v perfektní formě a se skvělou kapelou.

Všestranně nadaný umělec se opět obklopil dobře známými muzikanty. Pánové Marek Žežulka (bicí), Tomáš Vartecký (kytara) a Karel Mařík (klávesy, akordeon) doprovázejí Landu již od jeho sólových začátků, tedy od první poloviny devadesátých let. Tentokrát zmíněné trio muzikantů doplňuje ještě mladý baskytarista David Csenge, jehož jsme mohli poprvé vidět po boku Ewy Farne, pak například v kapele Embassy nebo u Marka Ztraceného. Dohromady tato kapela tvoří velmi pevný základ Landova úspěšného tažení.

Zpěvák vyrazil na „padesátkové“ tour v naprosto ideální kondici. Je uvolněný, plný radosti a písně má pevně ve svých rukou. Jestliže Landovy v dřívějších letech čas od času nějaký ten nástup utekl, případně si nevzpomněl na text, nyní stojí na pódiu muž, z něhož číší naprostá jistota. Ostatně Landovu jistotu podtrhuje i fakt, že doprovodný zpěvák Přemysl Pálek, současný Krysař v muzikálu Divadla Kalich, písničky pěkně dobarvuje, avšak hlavního aktéra nijak nepřehlušuje.

Sám Landa se nechal slyšet, že si letošní koncertní šňůru užívá, protože konečně nemá pocit, že zpívá k obrovské mase lidí, ale sdílí své poselství ukryté v textech s velkým množstvím spřízněných duší.

Playlist je složený ze všech zásadních Landových písní. Posluchač se dočká poctivého průřezu celé zpěvákovy sólové hudební dráhy, když zazní téměř z každé řadové desky něco – od Valčíku po Žito. Navrch pak Landa přidává i písničku zcela novou s názvem Hoří horizont, do níž vložil své pocity, které má ze současného světa, pocity z politických tlaků, snah nadnárodního kapitálu a ekologických katastrof.

Koncert trvá dvě hodiny. Díky jeho přímosti, údernosti a pozitivní energii však uteče jako voda. Člověka nerozptylují žádné zbytečné efekty ani projekce a plně si tak může vychutnávat tu velkolepou jízdu podpořenou bravurním zvukem. Ke škodě není ani pódium znovu umístěné doprostřed arény, díky čemuž se všichni aktéři v čele s Danielem Landou pořádně naběhají. Punc každé ze zastávek tohoto turné dodává i fakt, že si aktuálně připomínáme sté výročí vzniku Československa. Proto když na úplný závěr zazní pouze za doprovodu akordeonu Hašlerova Ta naše písnička česká, člověk ucítí jistou nostalgii a hrdost.

 

ČTĚTE TAKÉ:

TŘI OTÁZKY PRO zpěváka, textaře a skladatele Daniela Landu, který vydal svou první knihu

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR! Daniel Landa: Zdánlivě všední věci chci prožívat naprosto nevšedně

Skinhead, templář i kouzelník Žito: Daniel Landa vyprávěl na Velekoncertě svůj životní příběh

 

Foto: Milan Říský