Dlouho očekávaná událost, během níž kapela Kryštof oslavila pětadvacet let existence, dopadla na výbornou. Téměř sedmdesát tisíc fanoušků zažilo koncert skutečně světové úrovně. Na Strahově proběhla show, která na tuzemské hudební scéně doposud neměla obdoby.

Sobotní koncert byl beznadějně vyprodaný a tak musela úspěšná česká kapela přidat ještě jeden, a to v neděli. I na něm byla účast hojná, na Stadion Evžena Rošického dorazilo zhruba šestadvacet tisíc příznivců. Všichni přicházeli s velkým očekáváním, přece jen Kryštof v předchozích letech dokázal, že vymazlená podívaná mu není cizí (viz. klubová i halová tour k deskám Inzerát a Srdcebeat), ovšem málokdo si dovedl představit, co ho čeká v tyto dva vysněné večery. Výroční koncerty předčila všechna očekávání. Doslova a do písmene.

„Asi budu brečet, protože je to celé prostě brutální. Když ve dvaceti sníte o tom, že jednou vystoupíte na fotbalovém stadionu, tak je to na úrovni toho, že Baník vyhraje Ligu mistrů. A pak se to prostě stane. Nic není nemožné,” řekl Richard Krajčo před velkou oslavou na Strahově. A nutno podotknout, že na konci marně skrýval dojetí. Není se však, čemu divit.

Úderem sedmé večerní se spustila projekce, během níž byla v kostce promítnuta historie ostravsko-havířovské kapely, od okamžiku, kdy si v roce 1993 koupil Richard Krajčo kytaru, přes první samostatné koncerty, až po stavbu obřího strahovského pódia, na němž se záhy objevil samotný frontman a připomněl, že se vše naplno „rozjelo“ s rádiovým úspěchem písně Lolita. Tu zahrál akusticky a postupně se přidali další členové kapely. Následoval jeden hit za druhým, poctivý průřez všemi těmi lety, kdy se z malé klubové kapely stal současný hudební fenomén.

Vůbec poprvé zazněly naživo čtyři nové písničky z aktuální best of alba “25” – Nesmím zapomenout byla věnována všem maminkám, Naviděnou navázala na dobře známou Tak nějak málo tančím, když tentokrát vypovídá o životě čtyřicátníka, Šňůry ve finále koncertu roztančily celý Strahov a Zůstaň tu se mnou, fanoušky velmi ceněný kus, velkolepou show uzavřel za doprovodu monstrózního ohňostroje.

Ohňostroji předcházela celá řada překvapení. A to nejen v podobě neoznámených hostů. Na pódiu se objevil rapper Majk Spirit a obohatil píseň Zatančím, a nebo legendární Petr Janda, který za doprovodu Kryštofu zahrál Okno mé lásky a Dej mi víc své lásky. Překvapení čekala na fanoušky také vizuální – koncert doprovázela precizní projekce, lasery, řada pyrotechnických efektů, nafukovací balóny či konfety. Příjemným zpestřením bylo také nečekané zjevení se Richarda Krajča mezi lidmi, píseň Atentát, pro změnu věnovanou tatínkům, například zazpíval na jedné z tribun na sezení, leckteré fanynky málem zkolabovaly.

Ať si o kapele Kryštof myslí kdo chce, co chce, jedno se jí musí nechat – skutečně patří mezi špičku. Po koncertech na Strahově se zařadila mezi to opravdu nejlepší, co česká hudební scéna nabízí, a to nejen díky pompézní show, ale i bravurně odehraném setlistu, který čítal dvacet šest písní. Bravo!

 

Foto: Radim Hromádko