V prostorách Baťovy vily a její přilehlé zahrady se opět uskuteční tradiční a velmi oblíbená oslava prvního máje. Tuto baťovskou tradici udržuje Nadace Tomáše Bati již od svého založení a nadále tak pokračuje v myšlence Tomáše Bati zakladatele, který považoval za důležité poděkovat svým spolupracovníkům i občanům města Zlína za jejich celoroční práci.

S oslavami prvního máje začal Tomáš Baťa v roce 1924. Jednalo se víceméně o jeho osobní protest. Oslavy ve městě pořádala komunistická strana a Tomáš Baťa nesouhlasil s tím, že oslava svátku práce by měla být pouze v její gesci, proto se rozhodl uspořádat svou vlastní.

„Vytváření vztahů v komunitě je pro nás, stejně jako bylo pro Tomáše Baťu, velmi důležité. Neměla by nás spojovat jen práce, ale také zábava a společně strávený čas. Oslava prvního máje ve vile manželů Baťových tyto možnosti nabízí, protože se jedná o událost, v rámci které rodiny načerpají energii do dalších dnů a prožijí příjemné emoce spojené s odkazem Baťa,“ uvedla Gabriela Končitíková, ředitelka Nadace Tomáše Bati.

Součástí prvomájových oslav byl vždy bohatý kulturní program. I na tuto část Nadace Tomáše Bati úspěšně navazuje. Děti se můžou těšit na dopoledne plné her a soutěží, za které čeká na každého soutěžícího odměna. „Chceme, aby měl baťovský odkaz pro nejmenší návštěvníky konkrétní podobu. V loňském roce jsme pro ně připravili odměny v podobě batůžků s vybranými baťovskými hesly, letos pro ně máme pro změnu jedinečnou deskovou hru S Tomášem Baťou do Indonésie, která vznikla díky podpoře společnosti Fosfa. Jedná se o znovu vydání originálu z roku 1932,“ prozradil Jakub Malovaný, projektový manažer Nadace Tomáše Bati s tím, že na své si určitě přijdou i všichni dospělí návštěvníci.

V průběhu oslav bude připravena odpočinková zóna, chutné občerstvení, fotokoutek a příjemná hudba. „Tentokrát zahraje speciální muzikantské těleso, složené ze zkušených zlínských muzikantů jako jsou Jaroslav Bobowski, Pavel „Kačes“ Husár nebo Stanislav Bartošík, známých tváří z kapel Premier či Fleret, které v letošním roce slaví významná jubilea na tuzemské hudební scéně,“ doplnil Jakub Malovaný.

Přímo ve vile budou k vidění hned dvě tematické výstavy. Široká veřejnost si bude moct prohlédnout jednak práce žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy z Otrokovic, kteří před časem namalovali unikátní baťovské plakáty, a taky dostane možnost nahlédnout na život Tomáše Bati prostřednictvím nově vzniklé výstavy, pod kterou je podepsaná studentka zlínské Univerzity Tomáše Bati Jana Šiváková.

Oslava prvního máje se uskuteční díky podpoře společností Baťa, a.s., Fosfa, a.s. VITAR, s.r.o. a statutárního města Zlína.

 

Zdroj: Nadace Tomáše Bati