Po velkolepém halovém i klubovém turné a ještě velkolepějším koncertě na Strahově se jedna z nejúspěšnějších českých kapel Kryštof vrátila na divadelní prkna v rámci svého JenomPísničkyTour 2018. Muzikanti jsou fanouškům doslova na dotek a během tříhodinového programu samozřejmě zní dobře známé hity i písničky starší, ale také se debatuje. Pěkně neformálně, z očí do očí.

Od poslední série akustických koncertů kapely Kryštof uplynulo dlouhých deset let. Za tu dobu se ostravsko-havířovská parta propracovala na vrchol české hudební scény. Vydala tři úspěšná alba a čtyři podařené singly k pětadvacátému výročí. Absolvovala řadu koncertů v prostorách velkých i komorních. Hrála například v kinech, na lavičkách, nevynechala zajímavé festivaly, uspořádala vlastní Kryštof Kempy a loni v září vyprodala Stadion Evžena Rošického na Strahově. Hned dvakrát. Nyní se vrátila zpět do divadel se svým našlapaným programem. “Tentokrát jsme se rozhodli nabídnout fanouškům intimní prostředí a spíše akustické koncerty, kde je podstata koncertu opravdu jen o písničkách a komunikaci, bez velkoplošných projekcí, monstr pódií a efektů,” prozradil frontman kapely Richard Krajčo před startem této jedinečné šňůry.

Jak je už dobrým zvykem, lístky na veškeré akce kapely Kryštof se vyprodají za několik málo hodin. Jinak tomu nebylo ani nyní v případě akustického turné. Proto se musely přidávat ještě odpolední představení. I ty jsou však úplně plné. Ovšem pokud tu bitvu o vstupenky fanoušci úspěšně absolvují, rozhodně pak nelitují. Kryštof je v divadlech svým příznivcům velmi blízko a kapela s fanoušky skutečně komunikuje. Každý v hledišti má možnost klást mezi písničkami jednotlivým členům otázky. Ty nejoriginálnější jsou na konci programu navíc oceněny. Richard Krajčo znovu ukazuje, jak je pohotový a vtipný vypravěč, herecká průprava se v něm zkrátka nezapře. Povídání je samozřejmě protkáno písněmi, kdy některé zní přesně tak, jak byly nahrány a některé jsou naopak pojaty méně tradičně. Playlist je seskládán pečlivě, střídají se z rádií dobře známé hitovky – Šňůry, Ty a já, Inzerát – a písničky, které pak mimo jiné potěší dlouholeté skalní fanoušky – Lampion, FantomSKA, Jízdy v protisměru. To, že má Kryštof na svém kontě už tolik hitů, že by vydaly minimálně na dva koncertní programy, potvrzuje i zhuštění hned několika z nich do jedné směsky – například Atentát, Cesta, Zatančím. Kapele akustický háv opravdu sluší, vynikají veškeré nástroje, texty i zmíněné nové aranže písní.

Ale nic netrvá věčně… Třetí hodina koncertu odbila. Krajčo stále vypráví, burcuje hlediště k mexické vlně a obdarovává ty nejmenší v publiku. Následuje potlesk ve stoje a kapela s radostí přidává. Vše ukončuje až jeden z “narozeninových” singlů Zůstaň tu se mnou. Do druhého – večerního – hraní zbývá něco málo přes hodinu. Obdivuhodný výkon do poslední minuty. To se jen tak nevidí.

 

Foto: Archiv kapely Kryštof a archiv Moravského divadla Olomouc