ROZHOVOR / Motörgang vznikl s naprosto jasným cílem. Chce připomínat songy Lemmyho Kilmistera, frontmana heavymetalových Motörhead. A daří se mu to skvěle. Přesvědčit se můžete už v neděli 16. 7. na festivalu Masters of Rock ve Vizovicích.

„Chceme posluchačům rockových koncertů dopřát jakési pokračování této heavymetalové ikony. Věříme, že publikum ocení jako zpestření festivalu naši partu zkušených hudebníků, která se s tímto úkolem vypořádala snad se ctí a vystihnula nuance i ducha Lemmyho hudby,“ říká Pavel Dvořák, který hraje v Motörgangu na baskytaru a samozřejmě dbá i na to, aby vypadal téměř stejně, jako samotný Lemmy, jenž v roce 2015 nečekaně zemřel.

Dále v kapele Motörgang hrají Radim Novozámský na kytaru a Pepa Cigánek na bicí.

Pánové, čím je pro vás osobnost Lemmyho Kilmistera zajímavá a inspirativní?

Pavel Dvořák: Lemmy byl jednou z největších osobností rokenrolu. Líbí se mi jeho muzika, jeho vizáž, prostě celkově jeho život. Nikdy si na nic nehrál a vždycky byl svůj.

Radim Novozámský: Pil nejen Phill (pozn.: kytarista kapely Motörhead Phillip „Wizzo“ Campbell), i my jsme se vydali tímto směrem, takže se dokážeme vcítit do Lemmyho hudby… (úsměv) On ten rokenrol této éry byl do určité míry i životním stylem.

Pepa Cigánek: Lemmy je životní styl! Ovlivňoval, aniž by chtěl. Hodně kapel by nevzniklo, nebýt právě jeho…

Založili jste kapelu Motörgang až po Lemmyho smrti, nebo jste byli aktivní už za jeho života?

Pepa: Naše kapela vznikla až po Lemmyho smrti, což je dobře, protože dělat „Memory Band“ za života toho daného muzikanta mi připadá k smíchu.

Pavel: Pamatuji si, že v květnu 1990 jsme odehráli na obnoveném Majálesu píseň Ace Of Spades. Pak jsme se dali dohromady až po dlouhých letech a nazkoušeli takový ten klasický zábavový repertoár – Judas Priest, Deep Purple, AC/DC, ale samozřejmě i několik skladeb od Motörhead. Po smrti Lemmyho Radima napadlo, že bychom to mohli zkusit. A už to bylo.

Radim: Je to tak trošku hra osudu, jako vlastně všechno… (úsměv)

Jak v současnosti vypadá váš repertoár? Na která období v té bohaté historii britské heavymetalové kapely jste se zaměřili?

Pavel: Hrajeme cca třináct skladeb a je to v podstatě průřez celou érou kapely. Jedná se o skladby, které se, hodně často, objevovaly na koncertech Motörhead.

Radim: Snad se vybraly ty nejlepší kusy.

Snažíte se o důkladné kopie, nebo do legendárních písní vnášíte i vlastní nápady?

Pavel: V podstatě všechno hrajeme tak, jak to hrával Motörhead, i když to vlastně není úplně jasně dáno, protože koncertní verze se často liší od těch studiových. Hlavně v tempech. Vlastní nápady tam ale netaháme, jen Radim hraje vlastní kytarová sóla, samozřejmě na dané téma.

Radim: Jo!

Pepa: Na vlastní nápady se tady nehraje. Mění se jen nálady nás tří. (smích)

Lemmy byl jasně rozpoznatelný díky mateřskému znamení na tváři i pejzům s knírem. Dbáte také na přesnou vizuální podobu?

Pavel: Lemmyho vizáž je to hlavní, tak se snažím, abych vypadal podobně – černé kalhoty, western košile a klobouk, vysoké boty. Vlasy jsou problém, ty mi už nenarostou, ale mám v klobouku všitou celkem dobrou paruku od paní vlásenkářky z divadla. Zato fousy mi rostou rychle, tak se před akcí nechám vždycky zarůst, pak to oholím do tvaru „Lemmyfousu“ a nabarvím. Bradavice jsou zatím ve fázi vývoje. (smích) To kluci se stále svému stylingu brání. Radim je o dvě hlavy větší než Phill Campbell, takže by si musel nechat uřezat nohy…

Radim: O jednu! Dvě hlavy, to byl původní špatný odhad. Snažíme se vystihnout hudební nuance. Vzhled je v rámci možností. Jsme národ piva a Švejka. Snad se výhledově přeorientujeme na Jacka Danielse, což pomůže přiblížit se naší předloze… (smích)

Pepa: Já osobně dbám o věrnou bubenickou podobu.

V neděli 16. 7. zahrajete na festivalu Masters of Rock, kde před lety vystoupil i samotný Lemmy. Bude váš koncert něčím výjimečný?

Pavel: Právě tím, že bude na tom samém pódiu!

Radim: Doufám, že publikum ocení, že tam opět zazní všechny ty skvělé věci. A troufám si říct, že v hodně dobrém podání.

Pepa: A výjimečný bude náš koncert taky díky zvuku a celkové prestiži festivalu.

Počítám, že festival ve Vizovicích je pro vás hodně prestižní akcí. Je to zatím největší příležitost Motörgangu?

Pavel: Zatím ano. Díky Jirkovi Daronovi (pozn.: šéfovi vizovického festivalu Masters of Rock i plzeňského Metalfestu) jsme loni měli možnost vystoupit v Plzni na Metalfestu, ale Vizovice jsou, myslím, pro všechny muzikanty ten vrchol.

Radim: Rozhodně! Díky, Jirko!

 

Foto: Archiv kapely Motörgang