Valašská kapela Fleret se na konci dubna zavřela do studia a po čtyřech letech natočila novou řadovou desku, která nese název Hopa bejbe. Výsledek je skutečně znamenitý. Vznikl totiž pestrý a rozmanitý hudební materiál, který opět podporují velmi kvalitní texty.

Fleret zůstal věrným svým zvyklostem a ani tentokrát neměnil nic na modelu, který již léta funguje. Desku tradičně natočil během jarních dnů ve Studiu 1 Českého rozhlasu v Ostravě se zvukovým mistrem Lubomírem Výrkem, ale písničky si pečlivě „ozkoušel“ již na koncertech mnoho měsíců dopředu. Fanoušci je okamžitě přijali, což bylo pro kapelu vskutku dobré znamení. Novinek v koncertním playlistu tak v současné době nalezneme hned pět (mimo jiné Chodníčky, které každý koncert „otvírají“, Každá ruka dobrá, pojednávající o velkém stěhování Hracha, či Chtěl jsem ít dveřima). Vizovická parta zůstává jednoznačně věrná i svému domácímu prostředí. Prostředí, odkud vzešla a prostředí, v němž žije. „Když slyšel všechny nové nahrávky náš textař Libor Mysliveček, tak řekl věc, která mě vůbec nenapadla – prý to je naše nejvíc valašská deska. To mě překvapilo, ale zřejmě to tak bude,“ usmívá se kapelník Fleretu Zdeněk „Hrach“ Hrachový, autor veškeré muziky na novém albu.

Velmi silnou zbraní Fleretu jsou právě texty. U posluchačů si získávají oblibu díky tomu, že jsou v nich vtipně vykresleny příběhy z Valašska, zkrátka události z každodenního života. Fleret se na nové desce nebojí zpívat o vážnějších věcech (Cik Cak, Tož no a co), ale stejně tak se nebojí dělat si legraci (Susede, susede, Že prý). „Musím říct, že textaři Libor Mysliveček a Honza Mrlík mi dali velmi aktuální texty, muziku jsem k nim dělal letos, takže všechny písničky vznikaly těsně před tím, než jsme do studia šli,“ vysvětluje spoluzakladatel kapely Zdeněk Hrachový a dodává, že i na první poslech humorná píseň Chlapi! Herdek!! Hoří!!! skrývá velký příběh: „Je to reakce na výbuch Jelínkovy destilační kolony v sedmdesátých letech. Navíc jsme splnili dluhy vůči vizovickým hasičům, kteří nám podali pomocnou ruku, když jsme nemohli zkoušet v kulturáku a propůjčili nám hasičárnu, kde jsme měli dlouhou dobu zkušebnu.“

Valaši dobyli Masters Of Rock! Zleva: Vítek Rokyta (elektrická kytara), Stáňa Bartošík (housle), David Filák (bicí), Zdeněk Hrachový (akustická kytara), Marek Abrahám (baskytara)

Valaši dobyli Masters Of Rock!
Zleva: Vítek Rokyta (elektrická kytara), Stáňa Bartošík (housle), David Filák (bicí), Zdeněk Hrachový (akustická kytara), Marek Abrahám (baskytara)

A ještě jedna podstatná zajímavost. Fleret se na nové desce nepatrně vrací k dávné spolupráci s Vlastou Redlem, a to díky jeho čtyřem nikdy nevydaným textům. Prastará píseň Kateřině dostala zcela nový kabát, zpívá ji houslista Stanislav Bartošík a tryská z ní neuvěřitelná táboráková pohoda. Další tři Redlovy kusy jsou ovšem „jen“ vytaženy z archivu. S ohledem na to, jak se Fleret s úpravou „Kateřiny“ vypořádal, je možná škoda, že nedostaly nový nádech i další osmdesátkové pecky – Hlava XXII, Hodně štěstí do další padesátky a Naproti hospodě blues. Přesto buďme rádi, že se archiv vůbec otevřel a máme možnost slyšet, jak to Fleretu ve složení Hrachový – Jurásek – Šedivý – Barnáš – Husár – Chrastina před téměř třiceti lety hrálo.

Deska Hopa bejbe bude slavnostně pokřtěna už tuto sobotu (18. července) na Rockové noci pod hvězdami v Zádveřicích. Jde o tradiční „fleretí“ přehlídku, proto je zcela na místě, aby vás pozval sám Zdeněk Hrachový: „V posledních letech bylo pravidlem, že jsme do Zádveřic zvali nějakou známou kapelu, například loni to byl Katapult. Letos to pojmeme trošku jinak. Bude to hlavně o Fleretu a naší nové desce. Přizvali jsme si kapely Ciment, Premier, Waťák – Kabát Revival a Nasycen, ve které hraje mimochodem Ilja Kučera, který celý den odmoderuje. Kromě hudebního programu se celou akci snažíme vždycky nějak okořenit, ať už soutěžemi či valašskou kuchyní a velkým výběrem piv. Opět dorazí pivovar Berounský medvěd s vynikající jedenáctkou, která se nazývá Fleret.“

A možná si říkáte, že stále nevíte, proč se novinka Fleretu jmenuje zrovna Hopa bejbe. Zde je vysvětlení přímo z úst kreslíře Jána Tatarky, muže, jenž má na svědomí celou grafickou podobu zajímavého obalu: „Hopa bejbe? Tak se může Valach omlouvat i vítězně ryčet… Když zhřeší valašský muzikant s ženskou a ona otěhotní, Valach vyvalí oči a řekne: Hopa bejbe. Stejně tak řekne, když moc kamarádí se slivovicí a ožere se jak čuně. Jenže když se to všechno dobře namíchá, může se narodit písnička. Po tomto výkonu může valašský hříšník zaryčet: Hopa bejbe!“

 

Foto: Honza Mrlík